لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن برای خودداری از افزایش تنش وارد خلیج فارس نمی‌شود


فرمانده ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن اعلام کرد که این ناو به دلیل خودداری از افزایش تنش بین ایران و آمریکا وارد خلیج فارس نمی‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه ۱۳ خرداد گزارش داد که ناو هواپیمابر یو اس اس آبراهام لینکلن که در پی افزایش تهدیدهای جمهوری اسلامی راهی منطقه شده است، به منظور کاهش تنش از تنگه هرمز عبور نکرده و وارد خلیج فارس نمی‌شود.

این ناو روز دوشنبه در ۲۰۰ مایلی سواحل عمان در دریای عرب مستقر بود.

کاپیتان پاتنام براون، فرمانده ناو آبراهام لینکلن، به آسوشیتدپرس گفت: «شما نمی خواهید سهوا چیزی را تشدید کنید.»

بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در هفته‌های گذشته باعث نگرانی‌های جهانی شد. مقام‌های ایالات متحده اعلام کردند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد خطر تهدیدهای ایران جدی‌تر از گذشته است.

آمریکا می‌گوید که به منظور آمادگی برای واکنش در صورت حمله احتمالی ایران یا عوامل نیابتی آن به منافع آمریکا و متحدانش، اقدام به افزایش نیروهای رزمی دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس کرده است. ایالات متحده با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و بمب افکن‌های ب۵۲ به خاورمیانه، آرایش نظامی‌اش در منطقه را در پاسخ به آنچه نشانه‌های نگران‌کننده از قصد و تدارک احتمالی ایران برای حمله به مواضع و نیروهای آمریکایی عنوان شده، تقویت کرده است.

علاوه بر این، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، یک سامانه پدافند موشکی پاتریوت و یک ناوگان رزمی نیروی دریایی که پیشتر آب‌های خلیج فارس را ترک کرده بود، به منطقه بازگردانده است.

با این حال، مقام های آمریکا بارها اعلام کردند که قصد جنگ با ایران را ندارند، اما در صورتی که حمله‌ای از سوی رژیم ایران صورت بگیرد آمریکا پاسخ خواهد.

پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه آمریکا در روزهای گذشته اعلام کردند که دولت آمریکا آماده مذاکره بدون پیش شرط با مقام های جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG