لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

نشست بنیاد «دفاع از دموکراسی» درباره تلاشهای هسته‌ای ایران و سوریه


ایلیم پوبلت مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق سخنران اول این نشست بود.
ایلیم پوبلت مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق سخنران اول این نشست بود.

بنیاد «دفاع از دموکراسیها» در واشنگتن روز جمعه میزبان نشستی درباره تلاشهای هسته ای مشابه ایران و سوریه بود. در این نشست مدیر کل وزیر خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق نیز سخنرانی کرد.

«ایلیم پوبلت» مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق در بخشی از سخنانش گفت سوریه قبل و بعد از اینکه عضو کنوانسیون تسلیحات شیمیایی شود، به طور علنی هنجارهای بین المللی در ممنوعیت استفاده از عامل های شیمیایی به عنوان سلاح را نقض کرد.

وی افزود: کشورهای مسئولیت پذیر به اقدامات سوریه در نقض کنوانسیون تسلیحات شیمیایی با استفاده از مکانیزم های موجود در کنوانسیون واکنش نشان دادند، و به ویژه رژیم اسد را به وضعیت تعبیت از کنوانسیون برگرداندند.

خانم پوبلت افزود: بی توجهی آشکار سوریه به تعهدات بین المللی به کنوانسیون تسلیحات شیمیایی محدود نمی شود. سوریه همچنان در رابطه با پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای نیز در وضعیت عدم انطباق به سر می برد... سوریه برای ایران این فرصت را فراهم کرده است که نفوذ خود را گسترش دهد و امنیت اسرائیل، لبنان، و حتی اهداف دیگر در سراسر مدیترانه را تهدید کند.

وی در بخشی از سخنان خود به ایران اشاره کرد و گفت: برجام هم از نظر فنی، هم در سطح سیاسی و هم در سطح عملی، ایراد داشته است.

مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور راستی آزمایی و انطباق افزود که پرزیدنت ترامپ بر تهدیدات ناشی از بند «غروب» توافق برجام تاکید کرده است. نمونه های فنی یا ایراد آن این است که به محدودیت وضع شده بر میزان ذخایر اورانیوم هگزافلوراید که در سطح ۳.۶۷ درصد غنی شده باشد، پایان می دهد..

وی افزود: مواد مربوط به راستی آزمایی در برجام به اندازه کافی پیش نرفته بود. از آنجایی که ایران یک کارنامه مخفی کاری در حوزه فعالیت های هسته ای دارد، ایران به یک رژیم بازرسی سرزده نیاز دارد که نسبت به هدف اصلی عدم دسترسی دائمی ایران به هرگونه مسیر به سمت سلاح های هسته ای، اطمینان دهد.

نشست بنیاد «دفاع از دموکراسی» درباره تلاش‌های هسته‌ای ایران و سوریه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

در نشست بنیاد دفاع از دموکراسی ها، مارک دوبوویتز رئیس اجرایی این بنیاد، اورد کیتری مشاور ارشد این بنیاد، والری لینزی مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین و اندره تبلر از مشاوران موسسه مارتین گروس سخنرانی کردند.

مارک دوبوویتز که مجری این پنل بود، گفت: بنیاد دفاع از دموکراسی ها یک موسسه فراحزبی در حوزه سیاستگذاری است که روی مسائل امنیت ملی و سیاست خارجی تمرکز دارد و طی ۱۵ سال گذشته مسائل تسلیحات هسته ای و شیمیایی، هسته کارهای ما بوده است.

آندره تبلر، از مشاوران موسسه مارتین گروس در این نشست گفت: ایران به خاطر برجام حضورش را در منطقه گسترش داد.... بعد از خروج از برجام به نظر من طرحی برای کاهش نفوذ ایران باید داشت، اما مشکل این جا است که باید منابع نظامی داشته باشید.

همچنین ولری لینزی مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین گفت: فکر می کنم حتی با نبود آمریکا در برجام، ادامه برجام از نظر تلاش ها برای منع گسترش تسلیحات هسته ای مفید است.

وی به افشاگری نخست وزیر اسرائیل درباره اسناد هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: من آرشیو هسته ای مربوط به ایران در اسرائیل را ندیدم....ارزیابی من این است که اطلاعات و جزئیات زیادی در مورد تاریخ فعالیت هسته ای تسلیحاتی ایران ارائه می دهد.. نگهداشتن آرشیو اسناد هسته ای (که اسرائیل می گوید از ایران خارج کرده) از سوی ایران ناقض «روح» توافق برجام بوده است.

اوردی کیتری مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی نیز در این نشست گفت: نگرانم که پیام پیروزی بشار اسد و مسئول ندانستن او برای جنایات در سوریه این پیام را به رژیم های یاغی و دیکتاتورهای خشن منتقل کند که آنها هم فکر کنند می توانند دست به اقدام مشابه بزنند، و ما باید این روند را معکوس کنیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG