لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

آمریکا به ایران: ارسال سلاح به سوریه را متوقف کنید


لکه های خون روی دیوار یک بیمارستان در آله پو، سوریه.
لکه های خون روی دیوار یک بیمارستان در آله پو، سوریه.
وزیر امور خارجه آمریکا ضمن هشدار به ایران در مورد فراهم کردن تسلیحات برای رژیم بشار اسد، از اختصاص میلیون ها دلار کمک های انسانی برای مخالفان رژیم حاکم بر سوریه خبر داد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در عین حال از همسایگان سوریه خواست مانع از استفاده ایران از قلمرو زمینی و حریم هوائی این کشورها در ارسال تسلیحات برای نیروهای اسد شوند.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، خانم کلینتون این اظهارات را در گفتگو با خبرنگاران در جلسه ای با حضور گروه کشورهای موسوم به دوستان سوریه عنوان کرد. این جلسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد بر گزار شد. کلینتون گفت«ایران مهم ترین شاهرگ حیاتی سوریه است».

سی ان ان می گوید هشدار خانم کلینتون واکنش به اذعان فرمانده سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ایران در مورد حضور نیروهای قدس در سوریه است.

خانم کلینتون گفت «دیگر هیچ شک و تردیدی وجود ندارد که تهران برای محافظت از نماینده و هم سلیقه خود در دمشق هر کاری را که لازم بداند انجام می دهد».

کلینتون در همین جلسه اعلام کرد آمریکا ۱۵ میلیون دلار کمک انسانی برای گروه های غیر مسلح مخالفان سوریه اختصاص داده است، که جمع کمک های آمریکا را به آنان به ۴۵ میلیون دلار می رساند.

این جدید ترین کمک، به گفته هیلاری کلینتون ، «برای فراهم کردن مجموعه ای از ۱۱۰۰ وسیله ارتباطی شامل کامپیوتر و تلفن ماهواره ای و دوربین ، و تعلیم بیش از ۱۰۰۰ فعال، دانشجو و خبرنگار مستقل است».

خانم کلینتون گفت آمریکا ۳۰ میلیون دلار کمک های انسانی دیگر نیز اختصاص داده است که بیشتر برای فراهم ساختن مواد غذائی ، آب آشامیدنی و خدمات پزشکی و داروئی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG