لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

آمریکا دو گروه شبه نظامی وابسته به ایران در سوریه را تحت تحریم قرار داد


استیون منوچن وزیر خزانه داری (دارایی) ایالات متحده - آرشیو
استیون منوچن وزیر خزانه داری (دارایی) ایالات متحده - آرشیو

ایالات متحده روز پنجشنبه ۴ بهمن دو گروه شبه نظامی وابسته به ایران را که در سوریه فعال هستند، به همراه یک شرکت هواپیمایی ایرانی دیگر و یک شرکت خدمات پروازی در ارمنستان، تحت تحریم‌ قرار داد.

وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که لشکر «فاطمیون» که متشکل از شبه نظامیان افغانستانی است و تیپ «زینبیون» شامل نیروهای پاکستانی را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

این دو گروه شبه نظامی در سوریه تحت فرمان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین نیروهای بسیج ایران وابسته به سپاه، در حمایت از رژیم بشار اسد، رئیس دولت حاکم بر دمشق، فعالیت دارند.

وزیر خزانه دارایی آمریکا در این بیانیه می‌گوید: «رژیم بی‌رحم ایران با سوءاستفاده از جمعیت مهاجر در این کشور، آنها را از دسترسی به خدمات اولیه محروم و از آنها در جنگ سوریه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

به گفته استیون منوچن، تحریم‌ شبه نظامیان مورد حمایت ایران و گروه‌های نیابتی خارجی آن، بخشی از کارزار اعمال فشار برای انهدام شبکه غیرمشروع رژیم است که می‌خواهد تروریسم را به سراسر جهان صادر کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اندکی بعد در توئیتی با اشاره به بیانیه وزارت خزانه داری نوشت: «این تنها چند روز بعد از آن اتفاق می‌افتد که آلمان فعالیت ماهان ایر را ممنوع کرد ... فشار حداکثری ادامه دارد.»

در بیانیه وزارت خزانه داری همچنین گفته می‌شود شرکت هواپیمایی «قشم فارس ایر» که تحت مالکیت یا مدیریت خطوط هوایی ماهان ایر ایران است، بابت ارائه خدمات به نیروی قدس سپاه تحت تحریم قرار گرفته است.

یک شرکت خدمات پروازی مستقر در ارمنستان نیز به دلیل حمایت از ماهان یا فعالیت به نیابت از این شرکت هواپیمایی، که پیشتر در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است، به فهرست تحریم‌ها اضافه شده است.

نام خطوط هواپیمایی ماهان به دلیل ارائه خدمات مالی و فنی به نیروی قدس، در اکتبر ۲۰۱۱ در فهرست تحریم‌‌های آمریکا قرار گرفت. نیروی قدس پیشتر در اکتبر ۲۰۰۷ و بسیج هم در اکتبر ۲۰۱۸ تحریم شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG