لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

چه جزئیاتی درباره پهپاد سرنگون شده ایران در سوریه توسط آمریکا می‌دانیم


در حالی پهپاد ساخت ایران در سوریه سرنگون شده که پیشتر ایران نیز پهپادی را سرنگون کرده بود و گفته بود از اسرائیل است.
در حالی پهپاد ساخت ایران در سوریه سرنگون شده که پیشتر ایران نیز پهپادی را سرنگون کرده بود و گفته بود از اسرائیل است.

جولین بورجر در روزنامه گاردین نوشت، سرنگونی پهپاد ساخت ایران در سوریه، نشانه ای دیگر از برخورد دستور کار واشنگتن و تهران در جبهه مرزی سوریه و عراق است.

یک جت جنگی آمریکا به دلیل نزدیک شدن پهباد به پایگاه «تَنف»، نقطه ای استراتژیک در نزدیکی مرز سوریه، عراق و اردن، آن را هدف قرار داده است.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در جنگ با داعش در بیانیه ای می گوید: «یک جت "اف پانزده ای" ارتش آمریکا موسوم به "عقاب مهاجم" حدود ساعت دوازده و نیم پس از نیمه شب پهباد مسلح نیروهای طرفدار رژیم اسد موسوم به "شاهد ۱۲۹" را که در اقدامی خصمانه به سوی نیروهای ائتلاف حرکت کرده بود ساقط کرد».

در بیانیه ائتلاف درباره نقطه برخورد اشاره شده است که «این همان مکانی است که یک پهباد دیگر طرفدار رژیم اسد در هشتم ژوئن پیش از این که ساقط شود به نیروهای ائتلاف حمله کرده بود».

«شاهد ۱۲۹» یکی از جدیدترین پهبادهای نیروهای نظامی ایران است. کارشناسان می گویند بسیار بعید است که چنین سلاحی در اختیار نیروهای وابسته محلی قرار گرفته باشد.

آن ها تردیدی ندارند که واحدهای سپاه پاسداران که در حال جنگ در کنار شبه نظامیان شیعه در سوریه هستند این پهباد را به پرواز درآورده اند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG