لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

انتقاد آمریکا از نقش سوریه و ایران در لبنان


سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

یک مقام بلند پایه آمریکایی، سوریه و ایران متهم کرده است که با حمایت از حزب الله و دیگر گروه های مسلح، حاکمیت لبنان را تضعیف می کنند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، این نظر را روز پنجشنبه، در حالی که شورای امنیت جلسه محرمانه ای برای بحث درباره لبنان تشکیل داده بود ، ابراز داشت.

خانم رایس در انتقادی سخت از سوریه گفت دمشق نشان داده است که هیچ احترامی برای تمامیت ارضی و استقلال لبنان قایل نیست.

او گفت سوریه علیرغم قطعنامه ۱۶۸۰ شورای امنیت به تحویل تسلیحات پیشرفته به گروه های ستیزه گر مانند حزب الله ادامه داده است. قطعنانه چنین اقدامی را قدغن می کند.

خانم رایس همچنین اقدام سوریه در صدور احکام دستگیری ۳۳ نفر، از جمله قضات بلند پایه لبنان و مقامات بین المللی را یادآور شد و گفت احکام به دلیل آنچه سوریه شهادت نادرست در تحقیقاتی که با حمایت سازمان ملل متحد در مورد ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، انجام می گیرد می نامد، صادر شده است.

در لبنان، یک رهبر حزب الله روز پنجشنبه از تمام لبنانی ها خواست دادگاه سازمان ملل متحد را تحریم کنند، و هشدار داد هرگونه همکاری با آن به معنای حمله به حزب الله خواهد بود. حزب الله گفته است نگران آن است که ممکن است درباره برخی از اعضای آن تحقیق شود.

سوزان رایس گفت ایران، سوریه و حزب الله ممکن است بر این باور باشند که گسترش تنش در لبنان به آنها در «تحکیم اقتدارشان» بر کشور کمک خواهد کرد. او حزب الله را «مهمترین و مسلح ترین» گروه شبه نظامی در لبنان نامید.

حزب الله قدرت را با دولت متزلزل لبنان تقسیم می کند. متحدان آن سوریه و ایران را شامل می شوند. بسیاری از کارشناسان بر این گمانند که دادگاه اعضای حزب الله را تحت پیگرد قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG