لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

جدیدترین نقطه التهاب در سوریه آمریکا و ایران را رو در روی هم قرار می دهد


ارتش آزاد سوریه در مسیر رقه، مرکز خلافت داعش
ارتش آزاد سوریه در مسیر رقه، مرکز خلافت داعش

با تشدید عملیات آمریکا علیه داعش خطر مواجهه نظامی آمریکا با نیروهای مورد حمایت ایران در جنوب سوریه به شکل غیرقابل انتظاری افزایش یافته است. ارتش آمریکا برای نخستین بار طی جنگ سوریه راکت اندازهای متحرک را در جنوب سوریه مستقر کرده است.

«دیان نیسنباوم» و «ماریا ابی حبیب» در وال استریت جورنال نوشتند، ایالات متحده سال ها از درگیری مستقیم با نیروهای بشار اسد و متحدان ایرانی اش پرهیز می کرد، اما به نظر می رسد دولت ترامپ می کوشد مانع تسلط ایران بر یک کریدور لجستیک از ایران تا لبنان بشود که از عراق و سوریه می گذرد.

حدود یکصد و پنجاه نیروی ویژه عملیات آمریکا مرتب در حال رفت و آمد به پایگاه آموزشی «التنف» نزدیک یک گذرگاه مرزی مهم در مرز سوریه و عراق هستند. بیش از هفتصد و پنجاه تفنگدار دریایی و سرباز آمریکایی در شمال سوریه با هلی کوپتر، توپخانه و حملات هوایی به جنگجویان سوری در بیرون راندن داعش از رقه کمک می کنند.

ماه گذشته، ارتش آمریکا در یک حمله هوایی کم سابقه متحدان اسد را که تهدیدی برای پادگان «التنف» بودند هدف قرار داد. سه حمله دیگر هم پس از آن انجام گرفت که از آن جمله ساقط کردن یک «پهباد» ساخت ایران بود.

این پرنده هدایت پذیر بدون سرنشین به مستشاران نظامی آمریکا در جنوب سوریه حمله کرده بود.

ارتش آمریکا علنا عنوان نکرد که این پهباد از چه نوعی بوده است، ولی مقام های آمریکایی گفتند این پهباد از نوع «شاهد ۱۲۹» ساخت ایران بود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG