لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

مقام وزارت خارجه آمریکا: برجام عامل بدتر شدن رفتار ایران بود


 کریستوفر اشلی فورد، مدیر اداره امنیت بین المللی و عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا
کریستوفر اشلی فورد، مدیر اداره امنیت بین المللی و عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا

مدیر اداره امنیت بین المللی و عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران مشکلات مختلفی را حل نشده باقی گذاشت و حتی مشکلات دیگری را هم به وجود آورد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، کریستوفر اشلی فورد در مؤسسه داکور بیکن هاوس در تشریح موضع دولت آمریکا در برابر توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت، همین مشکلات بود که پرزیدنت دونالد ترامپ را وادار به خروج از آن کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در توضیح گفت، برجام و سازشی که در آن، مبنی بر مشروعیت بخشیدن به برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تسهیل آن بود، نه تنها به تغییر سیاست‌ منطقه‌ای ایران نیانجامید، بلکه در واقع به بدتر شدن رفتار ایران منجر شد.

به گفته آقای فورد لغو تحریم‌های ایران و تا حدی بازگرداندن آن به اقتصاد جهانی که به واسطه اجرای برجام میسر شد، ایران را هم غنی‌تر و هم جسورتر کرد، به نحوی که به تهران این توانایی را داد که به بازیگری خطرناک تر از قبل در منطقه تبدیل شود.

وی در ادامه گفت، برجام به عبارت دیگر، هم سوء رفتار ایران را تسهیل کرد و هم کار ما برای پاسخ دادن به این مشکلات را مشکل‌تر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG