لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

آمریکا علیه یک افسر پیشین نیروی هوایی بابت جاسوسی برای ایران اعلام جرم کرد


دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۳ برای مونیکا ویت حکم جلب صادر کرده بود.
دادگستری آمریکا در سال ۲۰۱۳ برای مونیکا ویت حکم جلب صادر کرده بود.

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد علیه یک افسر پیشین اطلاعات نیروی هوایی آمریکا به دلیل کمک به عملیات جاسوسی سایبری جمهوری اسلامی علیه مقام‌های دولتی و نظامی آمریکایی اعلام جرم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکا، «مونیکا ویت» به دنبال شرکت در دو کنفرانس بین‌المللی، که شرکت ایرانی «افق نو» در حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار کرده بود، جذب این نیرو شد.

این خبرگزاری از قول مقام‌های آگاه که هویت آنها را در گزارش ذکر نکرده نوشت، خانم ویت از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ به عنوان افسر ضدجاسوسی نیروی هوایی ایالات متحده، و دو سال بعد از آن نیز به عنوان پیمانکار، خدمت می‌کرد.

وبسایت شبکه خبری ان‌بی‌سی هم در گزارشی در همین زمینه با استناد به اسناد وزارت دادگستری آمریکا نوشت در سال ۲۰۱۳ برای خانم ویت ۳۹ ساله، که آمریکا را برای همکاری با ایران ترک کرده بود، حکم جلب صادر کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا پیشتر در روز چهارشنبه اعلام کرد دو نهاد حقوقی مستقر در ایران به نام‌های «سازمان افق نو» و «شرکت نت پیگرد سماوات» و همچنین ۱۰ شخص مرتبط با آنها را در همین ارتباط تحت تحریم قرار داده است.

شرکت نت پیگیرد حملات سایبری علیه مقام‌های کنونی و پیشین دولتی و نظامی آمریکا را انجام داده و افق نو نیز مسئول برگزاری کنفرانس‌های بین المللی با هدف جذب نیرو برای نیروی قدس سپاه و کسب اطلاعات از اتباع خارجی بوده است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین نام ۱۰ فرد را در همین ارتباط به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG