لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

فرمانده عملیات فضایی آمریکا: ماهواره پرتاب شده ایران یک «وب‌کم معلق در فضا» است


ژنرال جان «جی» ریموند، فرمانده عملیات فضایی آمریکا
ژنرال جان «جی» ریموند، فرمانده عملیات فضایی آمریکا

فرمانده عملیات فضایی آمریکا در واکنش به پرتاب ماهواره از سوی ایران ، این ماهواره را یک «وب کم معلق در فضا» توصیف کرد.

ژنرال جان «جی» ریموند، فرمانده عملیات فضایی آمریکا، در صفحه توئیتر خود نوشت که «اسپیس کام آمریکا به ردیابی PeteAFB [پرتاب موشک‌های بالستیک] و شناسایی اشیاء در مدار زمین که مرتبط با پرتاب ماهواره نور-۱ از ایران است، ادامه می‌دهد.»

او در ادامه نوشت «ایران گفته است که این ماهواره توانایی گرفتن تصاویر را دارد - در واقع این یک وب‌کم معلق در فضاست و بعید است داده‌های اطلاعاتی قابل استفاده‌ای ارائه دهد.»

فرماندهی فضایی آمریكا پس از پرتاب این ماهواره در بیانیه ای اعلام کرده بود که «فرماندهی فضایی ایالات متحده آمریکا با استفاده از بهترین شبکه نظارتی و توانایی هشدار موشکی در جهان، فضا را رصد می‌کند.»

پیش از این نیز پرزیدنت ترامپ در واکنش به پرتاب این ماهواره از سوی ایران گفته بود که «ما آن را مشاهده کردیم. ما می‌دانستیم که [موشک] دارد بالا می‌رود. ما به دقت و از نزدیک آن را رصد می‌کردیم. آنها گفتند که [آن ماهواره] برای تلویزیون بوده است.»

ایالات متحده همچنین از اتحادیه اروپا خواسته بود افراد و نهادهایی که در برنامه موشکی ایران فعالیت دارند را تحریم کند.

پرتاب این ماهواره واکنش کشورهای اروپایی را نیز به همراه داشت از جمله وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت در بیانیه‌ای پرتاب یک ماهواره نظامی توسط ایران را بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست و آن را قویا محکوم کرد.

بریتانیا نیز روز جمعه پنجم اردیبهشت پرتاب ماهواره به مدار زمین توسط ایران با استفاده از فناوری موشک بالستیک را ناسازگار با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست و گفت که این اقدام موجب بروز نگرانی‌های عمده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG