لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

گزارش «لس آنجلس تایمز» از علاقه زیاد ایرانیان آمریکا به جام جهانی


دو تماشاگر ایرانی در بازی ایران و مراکش.
دو تماشاگر ایرانی در بازی ایران و مراکش.

ملیسا اتحاد در لس آنجلس تایمز در گزارشی، از علاقه زیاد ایرانیان آمریکا به جام جهانی نوشته است.

او نوشت: جام جهانی برای بسیاری فرصتی است تا سیاست را کنار گذاشته و زیر چتر دیپلماسی ورزشی کنار هم قرار بگیرند.

در جو ژئوپولتیک کنونی اقبال چنین امری بالاست. هر چه باشد جام جهانی در روسیه برگزار می شود که این روزها برای مداخلاتش در انتخابات آمریکا در صدر اخبار است و ایران هم از جمله کشورهای حاضر در این دوره از مسابقات جام جهانی است.

برای ایرانی آمریکایی های لس آنجلس که بخشی از جامعه بزرگ ایرانی های خارج از ایران را تشکیل می دهند بازی ایران و مراکش چنین فرصتی را فراهم کرد. آن ها در کافه ها و کلوب ها جمع شدند تا بازیکنان محبوب شان را تشویق کنند. این برای آن ها فرصتی است تا ریشه های فرهنگی شان را ضمن حمایت از کشور مادری شان جشن بگیرند.

دهها هزار ایرانی تبار در لس آنجلس و حومه زندگی می کنند.

بسیاری از آن ها پس از سقوط سلطنت محمدرضا شاه پهلوی به دست انقلابیون در سال ۱۳۵۷ ایران را ترک کردند. پس از انقلاب حکومتی مذهبی جایگزین شد که به لحاظ اجتماعی بسیار محدود است و با جمعیتی ناراضی و نرخ بیکاری بالا دست و پنجه نرم می کند.

با وجود ابراز بیزاری بعضی ایرانی آمریکایی ها از جناح های محافظه کار و تندرو در ایران بسیاری خواهان بازگشت به سرزمین مادری شان هستند.

برای ایرانیانی که اتصال به ایران برایشان امری دور از دسترس است، جام جهانی این فرصت را فراهم می آورد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG