لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

دیدگاه| چرا و چه موقع آمریکا باید سپاه ایران را یک سازمان تروریستی اعلام کند


آیت الله خامنه ای و فرماندهان سپاه
آیت الله خامنه ای و فرماندهان سپاه

یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر

ایالات متحده آمریکا باید با علم به جهت گیری و فعالیت های سپاه پاسداران آن گروه را طی شش ماه در فهرست سازمان های تروریستی قرار بدهد.

هر چند این اقدام ضرورت دارد ولی با خطراتی همراه است. شاهد این امر صحبت های فرمانده سپاه پاسداران است که گفته اگر دولت آمریکا گروه او را در فهرست سازمان های تروریستی قرار بدهد، سپاه هم «ارتش آمریکا را در سراسر جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه همسنگ داعش در نظر خواهد گرفت».

با توجه به تمایل فراوان سپاه پاسداران به کشتن پرسنل نظامی آمریکا این تهدیدها را نمی توان بیهوده دید.

با این وجود، تردیدی نیست که سپاه باید یک گروه تروریستی معرفی شود. زیرا فعالیت های سپاه پاسداران چه در عراق، لبنان، خلیج فارس، سوریه، یمن یا حتی ایالات متحده بر محور حملات حساب شده به منافع آمریکا تعریف شده است. سپاه پاسداران نوک پیکان انقلابی گری ایران است: خواست آیت الله علی خامنه ای برای ایجاد هلالی از کشورهای وابسته و مطیع در سراسر خاورمیانه.

مقابله با سپاه مستلزم واکنش هدفمند اما تهاجمی آمریکا خواهد بود.

با این اوصاف، خوب است اگر پرزیدنت ترامپ چند ماه برای معرفی سپاه پاسداران به عنوان گروهی تروریستی دست نگه دارد.

چرا؟ برای اثر گذاری دیپلماسی.

هدف غالب دیپلماسی حال حاضر آمریکا در برابر ایران باید یک توافق هسته ای اصلاح شده باشد. برای این مهم آمریکا به دولت های اروپایی برای فشارهای اقتصادی جدید علیه ایران نیاز دارد.

سپاه پاسداران فقط بازوی تروریستی خارجی ایران نیست؛ یک بازیگر اقتصادی عمده در داخل ایران است که نفوذ زیادی در بخش های عمران، انرژی و مخابرات دارد.

اگر آمریکا فورا سپاه را گروهی تروریستی اعلام کند عملا شرکت های اروپایی که در حال تجارت با نهادهای وابسته به سپاه هستند تحت تحریم قرار خواهند گرفت. البته اگر اروپا از مذاکره دوباره بر سر توافق هسته ای حمایت نکند، تحریم شرکت های اروپایی به هر شکل ضرورت خواهد یافت.

سپاه پاسداران باید یک سازمان تروریستی معرفی شود، اما زمان آن بسیار مهم است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG