لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

دیدگاه| زمان آن است که آمریکا ایران را عقب بنشاند


یادداشتی در نیوزویک از کنت پولاک، پژوهشگر «انستیتو آمریکن اینترپرایز»

با این که موافق نیستم دولت ترامپ توافق هسته ای ایران را ترک کرده و سوریه را به حال خود رها کند، اما طی سال های اخیر به ویژه پس از امضای برجام، بیش از پیش متقاعد شده ام که آمریکا باید خصوصا در سوریه و عراق رویکردی تهاجمی در برابر ایران اتخاذ کند.

ایران ما را کشور متخاصم می داند

من هیچ خصومتی با مردم ایران ندارم و خواهان هیچ چیز بیش از روابطه ای صلح آمیز میان دو کشورمان نیستم. من طی سال ها وقتی باور داشتم رهبری در ایران بر سر کار است که علاقه ای مشترک دارد از ضرورت حسن روابط دو کشور دفاع کرده ام.

از اکبر هاشمی رفسنجانی تا محمد خاتمی و حسن روحانی و محمدجواد ظریف تلاش هایی کرده اند، اما باید بپذیریم که چهره های میانه رو هرگز سکان کشتی رهبری ایران را در دست نداشتند.

این امر در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما روشن شد. آمریکا هرگز رییس جمهوری چنین علاقمند به تبدیل ایران از یک دشمن به دوست نداشته است و ممکن است هیچ وقت هم تکرار نشود.

اگر ایران نتواند اوباما و جان کری را بپذیرد دشوار بتوان تصور کرد که تهران عزمی غیر از دشمنی با آمریکا به هر دلیلی دارد.

ایران متحدان ما را تهدید می کند

دولت اوباما با توافق هسته ای دست کم فعلا خطر حمله اسراییل به تاسیسات اتمی ایران و تهدیدی که از آن ناحیه متوجه منطقه و جهان بود را رفع کرد ولی در برابر مداخلات ایران در سوریه، عراق و یمن هیچ کاری نکرد و نتیجه آن واکنش عربستان سعودی در یمن بود.

ایران می کوشد روند تحولات در خاورمیانه را گروگان بگیرد

هر چه ایران فرصت بیشتری برای شکل دادن به منطقه طی نسل آتی پیدا کند، خاورمیانه به احتمال بیشتری به سوی فقر و بی ثباتی خواهد رفت.

از این رو معتقدم ایالات متحده ضروری است ایران را عقب بنشاند. در این باره بیشتر خواهم نوشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG