لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

شش سناتور دموکرات «قانون دیپلماسی ایران» را به کنگره ارائه کردند


شش سناتور آمریکایی – که همگی آنها دموکرات هستند – روز چهارشنبه «قانون دیپلماسی ۲۰۲۰ ایران»، که پیش‌نویس یک لایحه در ۱۰ صفحه است، را معرفی کردند. این پیش‌نویس از ایالات متحده و ایران می‌خواهد به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران بازگردند.

پیش‌نویس این طرح همچنین خواستار مذاکره برای «یک توافق موقت» شده‌ است؛ توافقی که در ازای تدابیر قابل راستی‌آزمایی ایران که گام‌های برداشته شده توسط ایران در حوزه هسته‌ای پس از ماه مه ۲۰۱۹ را به عقب بازمی‌گرداند، مزایای اقتصادی موقتی را برای آن کشور فراهم می‌کند.

بر اساس متن این طرح، «ایالات متحده و دیگر طرف‌های گروه ۱+۵ باید به دنبال مذاکره با ایران پیش از سال ۲۰۲۳، در جهت رسیدن به یک توافق جامع جدید که همه راه‌های دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را می‌بندد، باشند.»

در پیش نویس این طرح آمده است: «ایالات متحده و شرکای بین المللی آن باید دیگر اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه را مورد رسیدگی قرار داده و برای وادار کردن ایران به پیروی از وظایف حقوق بشری‌اش کار کنند.»

«قانون دیپلماسی ۲۰۲۰ ایران» توسط سناتورها ادوارد مارکی، دایان فاینستین، کریس ون هالن، تامی داک‌وُرت، برنی سندرز، و الیزابت وارن معرفی شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG