لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

گزارش «فری بیکن»: گروهی از سناتورهای جمهوریخواه به دنبال لغو کامل توافق هسته‌ای با ایران هستند


برخی از سناتورهای جمهوریخواه به دنبال تهیه طرحی هستند که توافق هسته‌ای میان ایران و اعضای گروه ۱+۵، موسوم به توافق برجام، را به طور کامل لغو کنند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، بعد از تصمیم ایران برای عمل نکردن به برخی تعهدات برجامی خود، برخی سناتورهای جمهوریخواه مایلند دولت را مجاب به لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران کنند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد که معافیت‌های هسته‌ای مربوط به همکاری ایران با اروپا، چین، و روسیه را در مراکز هسته ای اراک، بوشهر، و فردو تمدید می‌کند، اما از تمدید دو معافیت مربوط به انتقال آب سنگین اضافه به عمان و مبادله اورانیوم غنی‌سازی شده با کیک زرد خودداری کرد.

پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد. ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می‌دهد و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در سالگرد خروج ایالات متحده از برجام، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود جمهوری اسلامی برخی تعهدات خود در چهارچوب برجام را لغو می‌کند.

ایران در نامه‌ای به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای مهلتی ۶۰ روزه داده بود تا «تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی» را عملی کنند و تهدید کرده بود در صورتی که این اتفاق رخ ندهد جمهوری اقدام به متوقف کردن «رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک» خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG