لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

تا ساعاتی دیگر؛ جلسه شورای امنیت درباره ایران به ریاست پرزیدنت ترامپ


در حالیکه آمریکا این ماه رئیس دوره ای شورای امنیت است، پرزیدنت ترامپ ریاست جلسه روز چهارشنبه را بر عهده خواهد داشت.
در حالیکه آمریکا این ماه رئیس دوره ای شورای امنیت است، پرزیدنت ترامپ ریاست جلسه روز چهارشنبه را بر عهده خواهد داشت.

تا ساعاتی دیگر، نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره جمهوری اسلامی ایران به ریاست رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برگزار می شود.

ایالات متحده آمریکا این ماه ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده دارد، و پرزیدنت دونالد ترامپ به عنوان رئیس شورای امنیت در جلسه حضور میابد.

این جلسه به موضوع مقابله با اشاعه هسته‌ای و تسلیحات شیمیایی می پردازد و تمرکز آن به گفته رئیس جمهوری آمریکا بر ایران خواهد بود.

پیشتر برخی رسانه های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بودند در جلسه شورای امنیت با ریاست آمریکا به پرونده ایران پرداخته نخواهد شد اما روز جمعه گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتی به این شایعات پایان داد و نوشت که او ریاست جلسه شورای امنیت درباره ایران را بر عهده خواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ جمعه صبح ۳۰ شهریور در توئیتر نوشت: شورای امنیت به ریاست من درباره ایران جلسه تشکیل می‌دهد.

روز سه شنبه ۳ مهر، پرزیدنت ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با اشاره به رفتار جمهوری اسلامی ایران و با تاکید بر این که اجازه نمی‌دهیم بزرگترین حامی تروریسم جهان بزرگترین سلاح جهان را در اختیار داشته باشد، از تمام کشورها خواست حکومت ایران را منزوی کنند.

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ از رفتارهای جمهوری اسلامی و نقض برجام انتقاد کرده است بطوریکه به تازگی، گزارش وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضعیت تروریسم در جهان بار دیگر تاکید دارد که جمهوری اسلامی ایران در صدر فهرست حامیان تروریسم قرار دارد.

این چندمین سال پیاپی است که در گزارش وزارت خارجه آمریکا، ایران در صدر حامیان تروریسم قرار می گیرد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان می گوید؛ ایران و نیروهای وابسته به این رژیم، برای آشوب و خشونت در کشورهای افغانستان، بحرین، عراق، لبنان و یمن مسئول هستند.

در این گزارش آمده است که جنگجویان ایرانی و شبه نظامیان تحت حمایت ایران مانند حزب الله لبنان، از میدان جنگ در سوریه تا جاهای دیگر حضور دارند.

در این گزارش، درباره وضعیت تروریسم در جهان تاکید شده است که تعداد حملات از سال قبل از آن ۲۴ درصد افزایش یافته است و عمده فعالیت تروریست ها در عراق و مناطقی است که نیروهای داعش حضور دارند.

خروج از برجام

پرزیدنت ترامپ ۱۵ مرداد رسما خروج ایالات متحده را از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ جمهوری اسلامی ایران با کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام را اعلام کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی و ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، هشتم ماه مه از آن خارج شد.

از ۱۵ مرداد ماه نیز کاخ سفید بخشی از تحریم های هسته ای ایران را که از زمان توافق برجام تعلیق شده بود، باز گرداند. با بازگشت بخش نخست تحریم‌ها، خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستدهای مالی جمهوری اسلامی ایران مشمول تحریم شد.

دولت ترامپ در نظر دارد در دور بعدی تحریم‌ها در ۴ نوامبر (برابر با ۱۳ آبان)، صادرات نفت و گاز، و داد و ستد مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده است که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در تهران نیست و هدف تغییر رفتار حکومت ایران است و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پس از اعلام خروج کاخ سفید از برجام، شروط ۱۲ گانه برای رسیدن به توافق جدید با تهران را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG