لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

دانشمند ایرانی و همکارانش در آمریکا در انتظار محاکمه؛ جزئیاتی از خرید و انتقال پروتئین های گرانقیمت به ایران


آقای مسعود سلیمانی استاد مایو کلینیک در ایالت مینه‌سوتا بود.
آقای مسعود سلیمانی استاد مایو کلینیک در ایالت مینه‌سوتا بود.

«مسعود سلیمانی» دانشمند حوزه هماتولوژی و استاد مایو کلینیک در مینه‌سوتا و حلقه افراد مرتبط با او به اتهام تلاش برای انتقال مواد بیولوژیکی به ایران و نقض تحریم‌های آمریکا، در انتظار مراحل تعقیب قضائی هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاییز سال گذشته مسعود سلیمانی پس از بازگشت از ایران برای ادامه کار در مایو کلینیک، از سوی ماموران فدرال بازداشت شد. با گذشت ۹ ماه از دستگیری او، مسعود سلیمانی هنوز در زندانی در آتلانتا است.

این گزارش می‌گوید حوزه کاری مسعود سلیمانی، سلول‌های بنیادین، هماتولوژی و پزشکی ترمیمی است. تیم دادستانی فدرال می‌گویند او با طرح یکی از دانشجویانش که می‌خواست در سپتامبر ۲۰۱۶ نوعی پروتئین وراثتی را در آمریکا خریداری کرده و برای کار به ایران منتقل کند، همدست شده است.

تیم دادستانی فدرال می‌گوید چنین انتقالی غیرقانونی بوده و در ژوئن ۲۰۱۸، علیه مسعود سلیمانی اقامه دعوا کردند. مقامات رسمی آمریکا روادید او را لغو کرده و در اکتبر ۲۰۱۸ و در زمانی که قصد داشت وارد آمریکا شود،‌ او را در فرودگاه شیکاگو دستگیر کردند.

مسعود سلیمانی و دو دانشجوی سابق او به توطئه و برنامه‌ریزی برای انتقال بدون مجوز مواد بیولوژیکی از آمریکا به ایران متهم هستند.

مسعود سلیمانی با محبوبه قائدی که شهروند ایران و دارای اقامت دائم در آمریکا است در تماس بوده است. «قاعدی» این پروتئین را سفارش داده و آن‌ها را برای مریم جزایری فرستاده تا زمانی که برای دیدار با خانواده به ایران می‌رود، آن‌ها را به مسعود سلیمانی تحویل دهد.

قیمت این پروتئین در آمریکا هشت هزار دلار است ولی قیمت خرید آن در ایران، حدود ۴۰ هزار دلار است.

مریم جزایری، شهروند آمریکایی ایرانی تبار و دارای دکترا در حوزه بیوشیمی که در کنتاکی زندگی می‌کند، در سپتامبر ۲۰۱۶ در فرودگاه آتلانتا دستگیر شد.

پیش از سوار شدن او به هواپیما، ماموران گمرک شیشه‌های کوچک محتوی پروتئین را در چمدان او پیدا کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG