لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

آمریکا در قالب فشار بر ایران، تحریم‌ها علیه حزب الله را شدت می‌بخشد


گزارشی از ایان تالی و سموئل روبنفلد در روزنامه وال استریت جورنال

دولت ترامپ گروه حزب الله مورد حمایت ایران را هدف تحریم های تازه مرتبط با تروریسم قرار داده است. تازه ترین تحرک واشنگتن با وجود مقاومت متحدان اروپایی صورت گرفت.

وزارت دارایی آمریکا چهار مرد که عملیات حزب الله در عراق را رهبری می کنند، تحریم کرده است. وزارت خارجه آمریکا در اقدامی جداگانه ولی هماهنگ جواد نصرالله، پسر رهبر حزب الله، و «جیش المجاهدین»، گروه شبه نظامی وابسته به حزب الله، را به فهرست افراد و گروه های تروریستی اضافه کرده است.

ایالات متحده حزب الله را به عنوان عنصر عملیات نظامی و سیاسی ایران در خارج از جمله علیه اسرائیل و نیروهای مورد حمایت آمریکا در جنگ با بشار اسد در سوریه هدف تحریم قرار می دهد. این فشارها بخشی از کارزار دولت ترامپ در اعمال تحریم های اقتصادی فلج کننده بر تهران است.

چهار مرد تحریم شده که فعالیت های عملیاتی، اطلاعاتی و مالی حزب الله در عراق را اداره می کردند شامل عدنان حسین کوثرانی، تسهیل کننده عمده کمک های مالی به آن گروه، و شبل محسن عبید الزیدی است که آمریکا می گوید هماهنگ کننده مالی میان نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه های مسلح فرقه گرا در عراق بوده است.

سیگال مَندِلکر، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، که این هفته در سفر به اروپا است، می گوید: «حزب الله یک گروه نیابتی تروریست در دست رژیم ایران است که در پی تضعیف حاکمیت عراق و ثبات خاورمیانه است.»

مقام ها در فرانسه، بریتانیا و آلمان زیر فشار آمریکا امکان برخورد شدیدتر اروپا با حزب الله از جمله هدف گرفتن جنگجویان آن در سوریه را به بحث می گذارند. در پارلمان بریتانیا حمایت کافی از تحریم کامل حزب الله وجود دارد. بسیاری از دولت های اروپایی میان شاخه سیاسی و نظامی حزب الله تفکیک قائل می شوند. واشنگتن تمایز بین دو شاخه حزب الله را نادرست می داند.

اتحادیه اروپا معتقد است قرار دادن حزب الله در لیست سیاه ارائه کمک ها به دولت لبنان و دیگر نهادهای آن کشور را ناممکن می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG