لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

با پایین آمدن چکش ترامپ بر سر ایران، چه کسانی ممکن است در پی معافیت باشند؟


گزارشی از بن هلند در بلومبرگ

در آغاز هفته آینده، رئیس جمهوری آمریکا درباره نحوه برخورد با متخلفان تصمیم خواهد گرفت. تحریم های یکجانبه آمریکا از ۱۳ آبان آغاز می شود و جهان با انتخابی روشن روبرو خواهد شد: همان طور که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، توصیف کرده است، «یا در ایران یا در ایالات متحده تجارت کنید».

با وجود شدت عمل دولت آمریکا، به نظر می رسد بسیاری از کشورها شامل متحدان آمریکا یا آشکارا ناقض تحریم ها هستند یا به دنبال کسب معافیت هایی از آن. آخرین باری که آمریکا در دولت اوباما تحریم های مشابهی تحمیل کرد، چین، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، تایوان و هند از معافیت هایی برخوردار شدند.

این بار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواهان به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. هنوز روشن نیست آیا معافیت های احتمالی رسما اعلام خواهد شد یا توافقی پشت درهای بسته خواهد بود. اما درخواست های معافیت دولت ترامپ را مجبور می کند اولویت هایش را از سخت گیری هر چه بیشتر بر ایران به مسائل دیگری تغییر بدهد.

هند، دومین واردکننده بزرگ نفت ایران، در حال کاهش خرید نفت از تهران است، اما می گوید تجارت با آن کشور را به طور کامل تعطیل نخواهد کرد. آمریکا اعلام کرده است که هدفش مجازات یک شریک استراتژیک بزرگ نیست. آمریکا در دوره جدید رقابت با چین و روسیه نقشی کلیدی برای هند در نظر دارد.

کره جنوبی و ژاپن، دو متحد بسیار نزدیک آمریکا در آسیا، از دیگر کشورها در توقف خرید نفت از ایران جلو هستند. اما سئول رسما درخواست معافیت کرده و پالایشگاه های ژاپن هم دولت ژاپن را برای اقدامی مشابه تحت فشار گذاشته اند. آمریکا در کارزار مقابله با کره شمالی به هر دو این کشورها نیاز دارد.

ترکیه، متحد آمریکا در ناتو، موضعی محکم گرفته است. از یک سو اصرار دارد که به تحریم های آمریکا عمل نخواهد کرد و از سوی دیگر قصد خرید موشک های دفاعی پیشرفته از روسیه را دارد. از سویی دیگر، یک بانکدار ترک به دلیل نقض تحریم های قبلی آمریکا اکنون در نیویورک در زندان است.

چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، درخواست توقف خرید از ایران را رد کرده ولی قبول کرده خریدهای نفتی از تهران را افزایش ندهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG