لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۳

گفت و گو با ایران، اجرای تحریم ها


وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی، روز ۳ اکتبر در توضیحاتی در کمیته مناسبات خارجی سنا که برای بررسی برنامه اتمی ایران تشکیل شده بود، گفت ایالات متحده همچنان متعهد است ایران را از دسترسی به اسلحه اتمی بازدارد.
اوبه اعضای کمیته اطمینان داد دولت آمریکا درحالی که راه هایی را برای حل مساله از راه گفت و گوجستجو می کند، قاطعانه به اجرای تحریم ها ادامه خواهد داد، وبه ویژه بر گریز از تحریم ها و کوشش ایرانیان جهت کاهش فشار تمرکز خواهد داشت.
وندی شرمن باتائید این که بی اعتمادی بین آمریکا و ایران عمیق است، گفت هر راه خلاقه ای به پیش باید با تقویت اعتماد دوجانبه از طریق گام های شفاف و معقول آغاز شود، و افزود «ما مراقب گام های مشخص ایران برای پرداختن به مسائل اساسی خواهیم بود، ازجمله شتاب وگستره برنامه غنی سازی، شفافیت برنامه اتمی و موجودی اورانیوم غنی شده. ایرانیان، در مقابل، بدون تردید خواهند خواست از تحریم های بین المللی کاسته شود.»
به گفته وندی شرمن، رژیم جاری تحریم ها، یکی از سخت ترین انواعی است که جهان دیده است. در نتیجه ۲۳ کشور در کاهش عمده با حذف خرید نفت خام ایران متحد شده اند.
او گفت طی ۲۴ ماه گذشته، ریال ایران حدود ۶۰ درصد ارزش خود را - در حالی که دسترسی کشور به بخش مالی بین المللی عموما قطع شده - ازدست داده است.
وندی شرمن اظهار داشت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تاثیر ویران کننده تحریم ها بر اقتصاد کشور را در کمپین انتخاباتی خود پذیرفت.
معاون وزارت امورخارجه آمریکا گفت «ما خواهان توافقی هستیم که به حق مردم ایران برای دسترسی به انرژی اتمی صلحجویانه احترام بگذارد، در همین حال جهان را مطمئن سازد که ایران به مسئولیت های خود بر اساس پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل می کند.»
XS
SM
MD
LG