لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

پژوهشی در زمینه لزوم منع دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی، «سوئیفت»


گزارشی از جنا لیفهیتز در نشریه «ویکلی استاندارد»

دولت ترامپ برای اعمال دوباره تحریم های بانکی علیه ایران در ۱۳ آبان آماده می شود. این تلاش شامل منع دسترسی ایران به خدمات کلیدی پیام رسانی مالی جهانی است که با مقاومت هایی در اروپا و وزارت دارایی آمریکا روبرو شده است.

یک یادداشت پژوهشی از پنج شنبه در میان سیاستگذاران دست به دست می شود که این مقاومت ها را به چالش کشیده و استدلال می کند قطع ارتباط ایران با «سوئیفت»- خدماتی لازم برای تسهیل مبادلات مالی فرامرزی- ضروری، موثر و مسبوق به سابقه است. این سند که توسط مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، تهیه شده است، پاسخ هایی مورد به مورد به مخالفت ها با قطع دسترسی ایران به سوئیفت می دهد.

منع دسترسی ایران به سوئیفت بخشی محوری از فشارها علیه رژیم پیش از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ بود. بانک های ایران سال ۲۰۱۶ دوباره به سوئیفت متصل شدند.

در این یادداشت نوشته شده است: «جمهوری اسلامی از تمام کانال های باقیمانده برای اتصال به سیستم مالی جهانی استفاده می کند تا به تامین مالی تروریسم، پولشویی و فعالیت های غیرقانونی ادامه دهد. تحلیل های اقتصادی از نظام تحریم های پیش از برجام و گزارش های آن زمان همه قطعیت دارند که قطع اتصال ایران به سوئیفت گامی فلج کننده بود که اقتصاد ایران را به خطر انداخت.»

طیفی از نقل قول ها از مقام های دولت اوباما برای تحکیم این ادعا در یادداشت ذکر شده است. از جمله این که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت دولت اوباما، در سال ۲۰۱۲ گفته بود: «ما معتقدیم استفاده از سیستم سوئیفت راهی بسیار موثر برای انزوای بیشتر ایران و جریان مبادلات مالی ایران است.»

سوئیفت در سال ۲۰۱۲ زیر تهدید تحریم های مصوب کنگره آمریکا ارتباطش با ایران را قطع کرد. در این یادداشت یادآوری شده است که در آن دوره دولت اوباما هشدار داده بود که چنین مجازاتی به توان آمریکا در کنترل تامین مالی تروریسم لطمه می زند، هشداری که امروز مخالفان قطع دسترسی ایران به سوئیفت تکرار می کنند.

دوبوویتز در این یادداشت می نویسد: «سوئیفت از همکاری هایش کم نکرد؛ تمام همکاری های ضد تروریسم سوئیفت ادامه پیدا کرد. این بار هم همکاری ادامه خواهد یافت. اتحادیه اروپا با کاستن از اشتراک داده های اطلاعاتی، شهروندان خودش را به خطر می اندازد. پس از رای سناتورها به اعمال فشار بر سوئیفت، هیچ جایگزین معتبری برای سوئیفت ایجاد نشد، زیرا چنین جایگزینی وجود ندارد. هیچ بانک معتبری از سیستم جایگزینی استفاده نخواهد کرد که در تامین مالی تروریسم قاطی شده و هیچ دسترسی به سیستم مالی آمریکا ندارد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG