لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

گزارش فایننشال تایمز: اروپا با اعمال دوباره تحریم ها برای حفاظت از تجارت با ایران مشکل دارد


روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: دولت های اروپایی، با آغاز فشار آمریکا بر بخش نفت و مالی تهران، سخت در حال مذاکره بر سر یک ساز و کار ویژه برای حفاظت از تجارت با ایران هستند.

ساعاتی پیش از اعمال دوباره تحریم های آمریکا بر صنعت انرژی و بانک مرکزی ایران، دیپلمات های اروپایی گفتند کانال ویژه طرح ریزی شده برای ادامه تجارت با ایران به موقع آماده نخواهد بود.

هنوز لازم است توافق هایی از جمله بر سر کشور میزبان این کانال مالی به دست بیاید. کشورهای اروپایی می ترسند میزبان این مکانیزم با واکنش شدید سیاسی و اقتصادی واشنگتن روبرو شود. کشورهای اروپایی ضرب الاجلی برای راه اندازی این مکانیزم تعیین نکرده بودند، ولی بعضی دیپلمات ها امیدوار بودند این کانال همزمان با اعمال دوباره تحریم های آمریکا فعال و در دسترس باشد.

دولت ترامپ روز دوشنبه با افزودن بانک های ایرانی بیشتری به فهرست تحریم های ایالات متحده، «سوئیفت» را به انتخاب میان همراهی با آمریکا و قطع ارتباط بانک های ایرانی با شبکه پرداخت های مالی فرامرزی اش یا ادامه وضع موجود مجبور کرد.

دیتر کمپ، رئیس «بی دی آی» لابی تجاری عمده آلمان، با ابراز نگرانی می‌گوید: «ایالات متحده با استفاده از اقتصاد جهانی برای پیگیری مقاصد سیاسی روابط بین الملل و مشارکت فرای اقیانوس اطلس را به تنش می کشاند.»

یک مقام وزارت دارایی فرانسه درباره کشور میزبان «وسیله هدف خاص» می گوید گزینه های خوبی برای میزبانی وجود دارد.

وزیران دارایی اروپا سه شنبه در بروکسل ملاقات خواهند کرد، هر چند «وسیله هدف خاص» هنوز در دستور کار نشست آنها قرار نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG