لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

آرش سپهری ۳۸ ساله در واشنگتن به جرم قاچاق فناوری هسته‌ای برای ایران اعتراف کرد


واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید یک ایرانی اتهامات فدرال مبنی بر تلاش برای قاچاق فناوری هسته ای به تهران در قالب توطئه ای برای کمک غیرقانونی به برنامه هسته ای بحث انگیز جمهوری اسلامی را پذیرفته است.

آرش سپهری، ۳۸ ساله روز چهارشنبه در دادگاهی در شهر واشنگتن، گناهکار بودن خود را در «صادرات کالاها و فناوری های کنترل شده به ایران در نقض قوانین وزارت بازرگانی، کنترل های نظامی و همچنین تحریم های وضع شده علیه ایران» قبول کرد.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید: «سپهری پذیرفت که به طور غیرقانونی کالاهایی را در نقض قانون اختیارات اضطراری اقتصادی بین المللی و مقررات مبادلات و تحریم های ایران به تهران صادر کرده و ایالات متحده را فریب داده است.»

آرش سپهری به عنوان پرسنل و عضو هیات مدیره شرکت «تجهیز صنعت» در شکل دادن به تدابیری بین المللی برای ارسال کالاهای تحریم شده به ایران از طریق امارات متحده عربی و هنگ کنگ نقش داشته است.

اسناد دادگاه نشان می دهد که «سپهری و همدستان اش تلاش کردند از راه های مختلف از جمله استفاده از هویت های ساختگی متعدد، شرکت های صوری در امارات متحده عربی و یک شرکت کشتیرانی واسطه در هنگ کنگ کنترل های قانونی را دور بزنند. انجام پرداخت ها برای کالاها از طریق امارات صورت می گرفت».

شرکت «تجهیز صنعت» و دیگر شرکت های درگیر در این توطئه در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار داشتند.

سپهری و دیگر همدستان اش از طریق این شبکه بدون اخذ مجوزهای لازم و در نقض تحریم های اقتصادی تجهیزات سونار با وضوح بالا، بُردهای وارد کردن داده ها، لپ تاپ های صنعتی، مُبدل های آکوستیک و دیگر فناوری های کنترل شده را از ایالات متحده تهیه کرده بودند.

آرش سپهری با مجازات دست کم پنج سال زندان روبرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG