لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

آمریکا می گوید تحریم ها علیه ایران کارساز است


آمریکا می گوید تحریم ها علیه ایران کارساز است
آمریکا می گوید تحریم ها علیه ایران کارساز است

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، می گوید: ایالات متحده آمريکا و سایر کشورها، برای «تاثیر در رفتار رژیم ایران» از طریق تحریم و دیپلماسی در تلاشند.

خانم کلينتون روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت : «معتقد است» تحریم ها ايران را زير فشار قرار داده اند. او همچنين دوباره از دولت ايران برای «ظاهر سازی» برای تشويق تظاهرکنندگان آرام در مصر و تونس در حالی که تظاهرکنندگان خود را «بشدت سرکوب می کند»، انتقاد کرد.

اين سخنان در حالی بيان شد که آمریکا تحریم هایی را علیه دو مقام جمهوری اسلامی ایران، به دلیل «نقض جدی حقوق بشر» از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ برقرار کرده است.

وزارتخانه های خزانه داری و امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه دو مقام را عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل تهران، و محمد رضا نقدی، فرمانده نیروی بسیج معرفی کردند.

این تصمیم هر آمریکایی را از هر نوع معامله ای با اين افراد ممنوع می سازد. همچنین از دسترسی نامبردگان به هر ملک یا سرمایه ای در محدوده آمریکا جلوگیری می کند.

وزارت خزانه داری در بیانیه ای می گوید دفتر دولت آبادی شمار زیادی از معترضین، از جمله شرکت کنندگان در تظاهرات روز عاشورا در دسامبر ۲۰۰۹ را تحت پیگرد قرار داده و آنها را به محاریه متهم کرده است. وزارت امور خارجه می گوید برخی از بازداشت شدگان در سلول های انفرادی نگاه داشته شدند، مورد بدرفتاری قرار گرفتند و مجبور شدند علیه خوداعتراف کنند.

وزارت امور خارجه می گوید نقدی مسئول اقدامات نیروهای بسیج در اواخر سال ۲۰۰۹، از جمله پاسخ خشونت بار به اعتراضات روز عاشورا، که به مرگ دست کم ۱۵ تن منجر شد، بود یا در آنها دست داشت. او همچنین مسئول گرفتن اعترافات اجباری از رهبران اصلاح طلب است که از تلویزیون دولتی پخش شد.

XS
SM
MD
LG