لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

دیدگاه| رویکردی جدید به ایران؛ سه نکته مهم تحریم‌های جدید دولت ترامپ علیه ایران


یادداشتی در «یو اس نیوز» از ایلان برمن، نایب رییس «شورای آمریکایی سیاست خارجی»

تازه ترین تحریم های دولت ترامپ علیه ایران بر نقض حقوق بشر تمرکز دارد. این امر از سه نظر حائز اهمیت است:

  • نخست، عمل دولت ترامپ به وعده ای است که در آغاز اعتراضات سراسری مردم ایران در دی ماه داده بود. این هشدار که سرکوب تظاهرات برای رژیم آیت الله ها عواقبی خواهد داشت.
  • دوم، نشان دهنده یک تحول مهم در تفکر دولت ترامپ است که تا پیش از این توجه چندانی به مخمصه مردم ایران نشان نمی داد. استراتژی جامع دولت ترامپ در برابر ایران بر تهدیدهای منطقه ای و استراتژیک جمهوری اسلامی تمرکز دارد نه رفتار سرکوبگرانه رژیم در داخل ایران.
  • سوم، تمرکز تازه دولت ترامپ بر حقوق بشر نشانگر تمایل فراینده مردم آمریکا به اعمال چنین فشارهایی است. پژوهش جدید موسسه «مک لافلین» که از یک هزار رای دهنده احتمالی در انتخابات آمریکا صورت گرفته است نشان می دهد که شصت و سه درصد از پرسش شوندگان از اعمال فشارهای جدید علیه رژیم ایران به دلیل موارد نقض حقوق بشر حمایت می کنند.

به نظر می آید دولت ترامپ این را به خوبی درک کرده است که آینده ایران در خیابان های تهران و دیگر شهرها رقم خواهد خورد و وقتی بحث آینده ایران پیش می آید.

شاید مهم ترین نقش ایالات متحده این باشد که نگذارد رژیم ایران مانع پیوستن این نیروهای معترض به همدیگر شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG