لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

مدافع توافق هسته‌ای ایران: اروپا باید در برابر تحریم های آمریکا تسلیم شود


سولانا سالها پیش که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود با حسن روحانی در مقام دبیر شورای امنیت ملی درباره مسئل هسته‌ای ایران دیدارهایی داشت.
سولانا سالها پیش که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود با حسن روحانی در مقام دبیر شورای امنیت ملی درباره مسئل هسته‌ای ایران دیدارهایی داشت.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: «خاویر سولانا» دبیرکل پیشین ناتو و از اولین مدافعان توافق هسته ای ایران می گوید اروپا چاره ای جز عمل به تحریم های آمریکا علیه ایران ندارد.

سولانا که در مقام فرستاده اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی از مشوقان دیرین دیپلماسی با ایران بوده است، می گوید قدرت نفوذ آمریکا بر امور مالی بین المللی به این معنا است که تلاش های اروپا برای دور زدن تحریم ها محتوم به شکست است.

سولانا در پاسخ به پرسشی درباره موفق بودن تحرک اروپا در عبور از تحریم ها گفت «کاش می توانستم بگویم بله».

هماهنگ کننده پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای در مادرید گفت، توانایی وزارت دارایی آمریکا در تحریم مبادلات دلاری در عمل تدابیر اروپا را از کار می اندازد.

حاویر سولانا ۷۶ ساله که اکنون رئیس «مرکز اقتصاد جهانی و ژئوپولیتیک» در دانشگاه بازرگانی «اِساد» در مادرید است، می گوید: «قدرت آمریکا امروز نظامی نیست، دلار است. آن ها شما را تحت فشار می گذارند.»

سولانا تصمیم «توتال»، شرکت عظیم نفتی فرانسه، به ترک میدان گازی پارس جنوبی پس از ناتوانی در کسب معافیت از تحریم ها را شاهدی از قدرت آمریکا در اجرای تدابیر فرامرزی عنوان کرد: «شما باید روابط تان با ایالات متحده را قطع کنید زیرا آن ها اجازه نمی دهند شما از دلار خود استفاده کنید.»

سولانا یادآوری کرد که توتال پس از لغو تحریم ها تلاشی جدی برای حضور در ایران انجام داد: «اگر توتال خارج می شود، وضعیت شرکت های کوچکتر را خودتان تصور کنید.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG