لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

دیدگاه| یادداشت اقتصاددان جانز هاپکینز؛ گریز ایران، روسیه و ترکیه از تحریم‌های آمریکا


مقاله ای در نشریه فوربس از استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جانز هاپکینز

ایران، روسیه و ترکیه به تحریم های مالی شدید آمریکا چگونه واکنش نشان خواهند داد؟ با گریختن.

تحریم های آمریکا علیه ایران جنبه عمومی پیدا کرده است. تحریم ها علیه ترکیه واکنشی است به ادامه بازداشت کشیش آمریکایی و تحریم روسیه هم تقریبا به امری روزانه بدل شده است.

وزن تحریم ها به روشنی ریال ایران، روبل روسیه و لیر ترکیه را با دردسرهایی جدی روبرو کرده است. این واحدهای پولی پیشاپیش تحریم ها و در بهترین حالت وضعیتی نیم بند با تاریخچه ای پر مساله داشته اند. آسیب پذیری آن ها در برابر تحریم ها باید به مثابه تهدیدی علیه امنیت ملی دیده شود.

ایران، روسیه و ترکیه چگونه می توانند از خطر تحریم ها بگریزند؟ آن ها می توانند واحدهای پولی شان را مانند طلا قوی کنند. طلا پیشاپیش یک واحد پولی بین المللی است که قدرت خرید خود را طی زمان حفظ می کند. طلا همچنین واحد پولی است که توسط هیچ کشوری منتشر نمی شود. از این منظر پیامدهای سیاسی به همراه نخواهد داشت. تجارت طلا در بازار ایران، روسیه و ترکیه عمومیت دارد.

هیات های پولی مبتنی بر طلا در بیش از هفتاد کشور وجود داشته اند و امروز شماری از آن ها فعال اند. کشورهای دارای چنین نهادهای پولی شاهد نظم مالی بیشتر، ثبات قیمت برتر و نرخ رشدی بالاتر از کشورهای دارای بانک مرکزی بوده اند.

یک هیات واحد پولی نهادی پولی است که تنها اسکناس و سکه منتشر می کند. بدهی های مالی آزادانه به یک نرخ ثابت قابل تبدیل به واحد ذخیره ارزی است. سیستم هیات واحد پولی برای ذخایر ارزی از سودآوری با خطری اندک برخوردار است.

بر مبنای قانون، هیات پولی موظف به حفظ نرخ ثابت مبادلات با واحد ذخیره ارزی است و ذخایر ارزی خارجی را معادل ۱۰۰ درصد پایه پولی قرار می دهد. این امر نمی گذارد هیات واحد پولی پایه پولی کشور را به تشخیص خود افزایش یا کاهش بدهد. نظام هیات واحد پولی یک سیستم منفعل است که به نحوه کار اتوماتیک اش شناخته می شود.

از جمله سوابق این امر به زمان جنگ داخلی روسیه در سال ۱۹۱۸ برمی گردد. آن ها «روبل بریتانیایی» متکی به پوند استرلینگ و قابل تبدیل به پوند به نرخی ثابت را منتشر کردند. روبل بریتانیا با وجود جنگ داخلی هرگز از نرخ ثابت مبادله با پوند فاصله نگرفت. متاسفانه دو سال بعد و در پی خروج نیروهای متحدین از روسیه عمر روبل بریتانیایی به پایان رسید.

«فرار بزرگ» ایران، روسیه و ترکیه از نظام مالی آمریکا تاسیس هیات های پولی مبتنی بر طلا است. در صورت تحقق چنین پروژه ای ریال، روبل و لیر موقعیتی به استحکام طلا خواهند یافت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG