لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

آمریکا: در صورت سرپیچی ایران از تعهدات بین المللی، روسیه از تحریم های جدید علیه تهران حمایت می کند


مقامات ارشد آمریکامی گویند دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه در تکرار نظر خود گفته است که ایران اگر با کوشش های دیگران برای روشن ساختن برنامه اتمی آن کنار نیاید، باید با تحریم هایی روبرو شود

مقامات ارشد آمریکامی گویند دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه در تکرار نظر خود گفته است که ایران اگر با کوشش های دیگران برای روشن ساختن برنامه اتمی آن کنار نیاید، باید با تحریم هایی روبرو شود.

مقامات به خبرنگاران گفتند زمانی که هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه آمریکا با مدودف ملاقات کرد، اختلاف نظری در مورد ایران وجود نداشت.

ماه پیش، رئیس جمهوری روسیه گفت تحریم ها در برخی موارد غیرقابل اجتناب است. پرزیدنت اوباما از این نظر استقبال کرد و برخی از تحلیلگران آنرا تغییری در رویکرد مسکو، که از دیر باز با وضع تحریم های سخت مخالف بود، بخه حساب آوردند.

اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت در مرحله فعلی وضع تحریم ها علیه تهران «نتیجه معکوس» خواهد داشت.

هیلاری کلینتون در پی گفت و گو با لاوروف گفت هنوز زمان وضع تحریم های اضافی علیه ایران نرسیده است و آمریکا با نظر روسیه که مهم است دیپلماسی دنبال شود موافق است، اما یاد آور شد آمریکا هنوز تحریم ها را، در صورتی که دیپلماسی بجایی نرسد، بررسی می کند.

کلینتون تأکید کرد واشنگتن و مسکو هردو بر این نظر هستند که ایران حق دارد یک برنامه صلحجویانه انرژی اتمی داشته باشد، اما حق ندارد تسلیحات اتمی تولید کند.
دیپلمات های ایران موافقت کرده اند روز ۱۹ اکتبر در وین با مقاماتی از آمریکا، فرانسه، روسیه، و سازمان ملل متحد ملاقات کنند و درباره تهیه طرحی برای غنی سازی اورانیوم ایران در خارج از کشور مذاکره کنند.

پیشتر در روز دوشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی فشار غرب بر تهران را رد کرد. او به خبرنگاران گفت «تهدید، ضرب الاجل، و جدول زمانی تاثیری بر جمهوری اسلامی نخواهد داشت». او گفت ایران تا این مرحله تسلیم تهدید ها یا تحریم ها نشده است.

XS
SM
MD
LG