لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

دیدگاه| دولت ترامپ علیه تبلیغات منفی رسانه‌ای روسیه، چین، و ایران اعلان جنگ می‌دهد


گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی «واشنگتن فری بیکن»

وزارت خارجه آمریکا تلاش جدیدی را برای مقابله با کارزار تبلیغات منفی و سوء اطلاعات طیفی از کشورهای یاغی شامل روسیه، چین، و ایران آغاز کرده است. مقام های ارشد دولت آمریکا می گویند که این تدابیر ایالات متحده را در موضع تهاجمی علیه این کشورها قرار می‌دهد.

«مرکز تعامل جهانی وزارت خارجه آمریکا» موسوم به «جی ای سی» که اخیرا ۴۰ میلیون دلار بودجه دریافت کرده است، اولویت هایش را به نبردی جهانی علیه تبلیغاتی که نقش آمریکا در جهان و اولویت های امنیت ملی اش را تضعیف می کند، تغییر می دهد.

در حالی که دولت ترامپ تلاش هایی را در داخل کشور برای رسیدگی به مداخلات روسیه در انتخابات و اقدامات چین و ایران برای ضربه زدن به چشم انداز سیاسی آمریکا در پیش گرفته است، «جی ای سی» بر متلاشی کردن طیفی از عملیات پخش سوء اطلاعات از سوی کشورهای متمرد برای افزایش نفوذشان در مناطق حساس تمرکز می کند.

دنیل کیمِج، کفیل هماهنگ کننده مرکز تعامل جهانی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در جمعی از خبرنگاران گفت: «ما وارد یک فاز تهاجمی عمدتا علیه روسیه و همچنین چین و ایران می شویم.»

کیمج افزود: «با ظاهر شدن روسیه به عنوان یکی از مسائل مهم، اولویت های ما در ماه های اخیر تغییر کرده است.»

در حال حاضر ۲۵ پروژه در ۲۱ کشور در جریان است که هدف از آن ها تقویت مهارت های فنی لازم برای تشخیص و تخریب زنجیره تبلیغات منفی روسیه است.

در ارتباط با ایران، دولت ترامپ با تعامل با مخاطبان منطقه ای می کوشد روایت های جعلی ساخته و پرداخته جمهوری اسلامی را شناسایی کرده و آن را در آغاز راه متوقف کند.

کیمج تاکید دارد که مقام های مسئول «در پی افشای ریاکاری و سوء اطلاعات ناشی از رژیم» هستند.

هدف نهایی ایجاد شبکه ای جهانی است که قادر به خنثی کردن تبلیغات منفی در سرچشمه باشد.

وزارت خارجه آمریکا ۱۵۰ تقاضانامه از سازمان های بین المللی دریافت کرده که به دنبال کسب منابع مالی برای از هم گسیختن شبکه های پخش سوء اطلاعات هستند. بیش از ۱۰ میلیون دلار از این بودجه به این مهم تخصیص داده شده و تا کنون یک میلیون دلار پول پرداخت شده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG