لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

چرا آمریکا باید نسبت به انتخاب مجدد روحانی در ایران با ملاحظه عمل کند


آن هایی که از میانه روی حسن روحانی حمایت می کنند به این نکته بی توجه اند که او نه میانه رو است و نه فردی مرموز. او صرفا یک بروکرات با کفایت است که بر مسائل امنیتی تمرکز کرده است؛ طرف تخاصمی که آمریکا در خاورمیانه چندان عادت به برخورد با آن ندارد.

بهنام بن طالب لو در هیل نوشته است: روحانی یک سرباز با کفایت و وفادار با سابقه ای محکم در اجرای فرمان ها رهبر جمهوری اسلامی است. از همین رو است که علی خامنه ای تمایلی به تغییر نتیجه انتخابات به سود ابراهیم رییسی نداشت.

روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری اش با چالش هایی روبرو خواهد شد که به تنهایی قادر به حل شان نخواهد بود. برداشتن تحریم های غیر هسته ای که او در مناظره سوم انتخاباتی وعده داد امری ساده نیست. برای تحقق این امر جمهوری اسلامی باید دست به تغییراتی اساسی در سیاست خارجی و امنیتی اش بزند. اموری که در حوزه تصمیم گیری رییس جمهور نیست. فارغ از این که رژیم چه تصمیمی در این باره بگیرد، روحانی یک بار دیگر انتظارات مردمی را که به او رای دادند بسیار بالا برد.

جمهوری اسلامی نشان داد با وجود ماهیت انقلابی اش در حوزه ای مشخص مثل انتخابات ریاست جمهوری حفظ وضعیت موجود را به تغییر ترجیح می دهد. رژیم جمهوری اسلامی معمولا در زمان انتخابات فضا را کمی باز می کند، اما حال که انتخابات تمام شده است، روحانی و بقیه رژیم اهداف شان در ایران و خارج از ایران را دوباره با اطمینان دنبال خواهند کرد.

ایالات متحده به احتمال زیاد دیر یا زود از انتخاب مجدد روحانی متاسف خواهد شد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG