لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

دیدگاه| اقتصاد ایران در بحران است؛ آماده نبرد ریال باشید


مقاله ای در روزنامه وال استریت جورنال از مارک دوبوویتز و ریچارد گلدبرگ، مدیراجرایی و کارشناس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

دولت ترامپ به رژیم ایران اعلان جنگ مالی کرده است. با توجه به وخامت وضعیت اضطراری پولی در ایران، این احتمال قوی وجود دارد که آمریکا در این جنگ پیروز شود.

اقتصاد ایران در بحران است. نرخ تورم سر به فلک گذاشته است، بانک ها در تلاطم اند و معترضان ایرانی روزانه علیه بی کفایتی، فساد و ماجراجویی خارجی رژیم تظاهرات می کنند. واحد پول ایران در آستانه سقوط است. نرخ برابری ارزش ریال در برابر هر دلار در سال ۱۳۵۷، درست پیش از انقلاب، ۷۰ ریال بود. امروز نرخ رسمی ۴۲ هزار ریال است و تنها به دست افراد دارای رابطه با رژیم می رسد. بیشتر ایرانیان باید دلار را از بازار سیاه تهیه کنند.

وقتی پرزیدنت ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد، طی ۲۴ ساعت ارزش ریال در برابر هر دلار به ۷۰ هزار ریال رسید.

وزارت دارایی آمریکا اختیاراتی دارد تا شرکت هایی را هدف تحریم قرار بدهد که در مالکیت یا کنترل سپاه پاسداران و صنایع دفاعی جمهوری اسلامی قرار دارند. این شرکت ها ۲۰ درصد سرمایه ها در بازار سهام تهران را تشکیل می دهند.

وزارت دارایی آمریکا می تواند امپراتوری مالی ۲۰۰ میلیارد دلاری آیت الله خامنه ای از جمله بنیادها را هم هدف بگیرد. پرزیدنت ترامپ این قدرت را دارد که حتی شرکت هایی را تحت تحریم بگذارد که سپاه پاسداران سهام محدودی در آن ها دارد.

بانک ها و شرکت های اروپایی باید یک نکته را در خاطر داشته باشند: در نبرد با ریال هر چیزی اتفاق می افتد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG