لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

محکومیت اعدام ریحانه جباری


علیرغم کمپین بین المللی ناظران حقوق بشر، دولت ها و افراد در سراسر جهان، رژیم ایران زن جوانی را که ادعا می کرد به مردی که سعی داشت به او تجاوز کند چاقو زد، اعدام کرد.

ریحانه جباری، ۲۶ ساله، روز ۳ آبان در زندان به دار زده شد. او در ۲۰۰۹ بجرم کشتن مرتضی عبدالعلی سربندی، کارمند سابق وزارت اطلاعات ایران در ۲۰۰۷، به مرگ محکوم شد.

گفته می شود خانواده سربندی حاضر نشد به لغو حکم قصاص علیه ریحانه، که بر اساس قوانین ایران امکان دارد، رضایت دهد.

عفو بین الملل، در بیانیه ای پیش از اعدام خانم جباری، گفت تحقیقات در باره پرونده و محاکمه عمیقا ناقص بود، مقامات قضایی از بررسی شواهد اصلی خودداری کردند و ماه ها به متهم اجازه داده نشد به وکیل دسترسی پیدا کند.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران گفت محکومیت ریحانه ظاهرا بر اعترافاتی که زیرفشار از او گرفته شد استوار بود.

آمریکا، کانادا، بریتانیا و آلمان، و کشورهای دیگر، اعدام ریحانه جباری را محکوم کرده اند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی گفت « نگرانی هایی جدی در مورد عادلانه بودن محاکمه و شرایط پیرامون این پرونده از جمله گزارش های اعتراف زیر فشار، وجود دارد. »

او گفت مقامات قضایی ایران علیرغم درخواست های فعالان حقوق بشر در ایران و خشم بین المللی، حکم اعدام را اجرا کردند. ما با کسانی که از دولت ایران می خواهند به تضمین های محاکمه عادلانه بر اساس قوانین ایران و تعهدات بین المللی اش احترام بگذارد، همصدا می شویم.»

XS
SM
MD
LG