لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

نقض آزادی مذهبی در ایران


وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالیانه خود در باره وضعیت آزادی مذهبی در جهان، بار دیگر ایران را کشوری که به ویژه موجب نگرانی است نامیده است، زیرا دولت آزادی مذهبی را به شدت نقض می کند.

گزارش یادآور می شود تقریبا تمام گروه های مذهبی غیرشیعه در ایران، اکثرا بهایی ها، اما همچنین سنی ها، مسلمانان، صوفی ها، مسیحیان، یهودیان و گروه های شیعه، که با نگرش های مذهبی دولت همراه نیستند، هدف آزار قرار دارند – از تبعیض رسمی در استخدام ، آموزش و مسکن گرفته تا دستگیری، زندان و شکنجه، حتی اعدام به اتهام محاربه.

گزارش از جمله به وضع هفت رهبر بهایی که هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم شده اند، هفت عضو یک گروه صوفی (دراویش) که محکومیت هایی از ۷ و نیم تا ۱۰ و نیم سال زندان را می گذرانند، تخلفاتی در روند محاکمه مولوی فتحی محمد نقش بندی امام اهل سنت و ۱۱ نفر دیگر، دستگیری چهار مسیحی به علت نوشیدن شراب در مراسمی در یک کلیسای خانگی، و ادامه آزار فیزیکی آیت الله حسین کاظمینی بروجردی در زندان، استناد می کند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هنکام انتشار گزارش در ۲۸ ژوئیه، در این باره که دولت ها چگونه گروه های مذهبی را با قوانین سرکوب کننده و مجازات های سخت خاموش می کنند سخن گفت و به ایران اشاره کرد.

او همچنین بر شجاعت افرادی در سراسر جهان، که علیرغم این تهدید ها، باورهای خود را با هزینه های شخصی زیاد دنبال می کنند، تاکید کرد. او گفت آنها ممکن است هرگز شناخته نشوند و شجاعتشان فاش نشود، اما این حالت کارهایشان را برحسته تر می کند، زیرا جان خود را در برابر ضرب و جرح، زندان و حتی مرگ به خطر می اندازند، در حالی که تقریبا مسلم می دانند کسی از فداکاری هایشان آگاه نخواهد شد. شجاعت یعنی این.

جان کری گفت ایالات متحده امریکا به حمایت از آزادی مذهبی برای تمام مردم در هر کجا ادامه خواهد داد و در کنار جوامع مذهبی در سراسر جهان که تحت فشار و حمله قرار دارند، خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG