لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۶

دیدگاه| دکترین ریگان برای ایران امروز؟ یادداشت عضو ارشد جمهوریخواه کنگره


یادداشتی در نشنال اینترست از دنا روهرباکر، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

وقتی من متن سخنرانی پرزیدنت رونالد ریگان را در باره مخالفان ضد شوروی می نوشتم، ما می دانستیم آن هایی که پشت پرده آهنین در برابر استبداد قد علم کرده اند به چه خطراتی دست می زنند. اما لازم بود آن ها بدانند که تنها نیستند و جهان از شجاعت آن ها در برابر احتمال زندان و حتی مرگ اطلاع دارد.

ایالات متحده اکنون و پس از سرکوب اعتراضات سراسری دی ماه در ایران باید برای دسترسی مردم ایران به اینترنت ماهواره ای هر کار می تواند انجام بدهد.

همانطور که مخالفان پشت پرده آهنین می دانستند رونالد ریگان متحد حقیقی آن ها و یک معتقد واقعی به حقوق بشر بود، مردم ایران امروز حس می کنند که پرزیدنت ترامپ در کنار آن ها است و پرزیدنت اوباما در کنار ملاها بود.

ما در برابر ایران خصوصا در حمایت از کردها، آذری ها، بلوچ ها، عرب ها و فارس های ضد رژیم در مسیر شکل دادن به یک نظام سیاسی فدرال غیرمتمرکز به دکترین ریگان نیاز داریم.

آینده ایران در دستان مردم ایران خواهد بود، اما نمونه های فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه و شوراهای دموکراتیک سوریه که هیچ کدام محدود به قوم یا مذهب خاصی نیستند ارزش بررسی را دارد.

ما اکنون از حامیان توافق هسته ای می خواهیم که از مردم ایران حمایت کرده و ملاها را از استفاده بیشتر از خشونت علیه شهروندان خودشان باز دارند.

رژیم ایران ممکن است موفق به خفه کردن این قیام مردم شود ولی هرگز قادر نخواهد بود اشتیاق مردم ایران برای یک جامعه عادلانه تر و بازتر را خاموش کند. خدا را شکر که این بار ایالات متحده در کنار معترضان شجاع ایرانی ایستاده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG