لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۶

دیدگاه| با زنی آشنا شوید که موهایش جمهوری اسلامی را می‌ترساند


یادداشتی از بنی آونی در روزنامه نیویورک پست

موهای مسیح علی نژاد رهبران ایران را ترسانده و این امر مورد توجه واشنگتن هم قرار گرفته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در تشریح استراتژی جدید در برابر ایران به اعتراضات زنان ایرانی به حجاب اجباری اشاره کرد و گفت به نظر می رسد «مردان بی رحم رژیم مشخصا از زنان ایران که خواهان حقوق شان هستند، وحشت کرده اند».

مسیح علی نژاد، روزنامه نگار و فعال مدنی، در شکل گیری این اعتراضات نقش موثری داشته است. هر چند او اکنون در بروکلین نیویورک زندگی می کند، ولی روحانیون در تهران از او وحشت دارند.

علی نژاد اخیرا به من گفت: «ایدئولوژی جمهوری اسلامی بدن و موهای ما را ۴۰ سال به گروگان گرفته است.» او از «تغییر رژیم» صحبتی می کند، اما می افزاید «زنان طی چهار سال گذشته دست به کار شده اند. ما از مذاکره خسته شده ایم، ما برای پس گرفتن حق مان به خیابان ها می رویم.»

اعتراض صلح آمیز او خطری چون دیگر تهدیدها علیه رژیم در حال زوال ملاها است.

علی نژاد با اشاره به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار عضو صفحات او در رسانه های اجتماعی می گوید من الان «از مجموع خامنه ای، روحانی و ظریف بیشتر عضو در شبکه های اجتماعی دارم».

یکی از این اعضا که هنگام اعتراض به حجاب اجباری دستگیر شده بود در جواب بازجویان گفته بود: «من برای او کار نمی کنم. مسیح برای من کار می کند.»

گذشته از مشورت هایی که علی نژاد از همسرش کامبیز فروهر می گیرد، او عمدتا خودش همه چیز را اداره می کند.

مسیح اکنون در بخش فارسی صدای آمریکا برنامه ای با عنوان «تبلت» دارد و کتاب داستان زندگی اش با عنوان «باد در گیسوهایم» هفته آینده منتشر می شود.

وقتی زنان در اعتراضی گسترده مقررات مذهبی وضع شده توسط مردان را مورد بی اعتنایی قرار می دهند، فصل زشت حکومت جمهوری اسلامی در تاریخ درخشان ایران به پایان خواهد رسید.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG