لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

دبیرکل سازمان ملل: تظاهرات مسالمت آمیز حق مردم ایران است


دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه در نیویورک با شرکت در یک کنفرانس خبری، به پرسش های خبرنگاران بین المللی درباره طیف وسیعی از چالش های جهانی و منطقه ای و رویکرد سازمان ملل در قبال مسائل جهانی پاسخ داد.

آنتونیو گوترش در پاسخ به پرسشی درباره موضع سازمان ملل متحد در قبال تظاهرات گسترده ضد دولتی اخیر در ایران که ده ها کشته و زخمی بجا گذاشت، تاکید کرد سازمان ملل متحد از حق تجمع و اعتراض صلح آمیز مردم در سراسر جهان حمایت می کند.

آنتونیو گوترش گفت: حق آزادی تجمعات، تظاهرات آرام در هر کجا که باشد چیزی است که اهمیت زیادی برایش قائلم. از همین رو حق مردم ایران برای اعتراض نیز برایم مهم است و ما خیلی واضح تاکید کرده ایم که این حق باید محترم شمرده بشود.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: ما از مردم هم خواسته ایم تظاهراتشان را صلح آمیز برگزار کنند. حق آزادی تجمع بخش مهم حقوق بشر در هر کجای جهان است.

بازداشت های گسترده در پی اعتراض‌های اخیر در ایران و کشته شدن برخی از معترضان در بازداشتگاه، ابهام‌ها و نگرانی‌هایی را در داخل و خارج از ایران ایجاد کرده است. ایالات متحده آمریکا از ایران خواسته بازداشت شدگان را آزاد کند.

علاوه بر کشته شدن ۲۵ نفر در تجمع‌های اخیر و بازداشت حدود چهار هزار نفر، تاکنون دست کم پنج نفر از معترضان دستگیر شده در بازداشتگاه جان باخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG