لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

واکنش ها به ضرب و جرح زندانیان سیاسی در ایرانگزارش های حمله بی رحمانه به زندانیان سیاسی در زندان اوین در تهران با خشم در داخل و خارج ایران روبرو شده است.

منابع گوناگون، از جمله وبگاه های اوپوزیسیون، سازمان های حقوق بشر و گروه های طرفدار آزادی مطبوعات، گزارش می دهند ده ها زندانی بند ۳۵۰ روز ۱۷ آوریل هدف ضرب و شتم گاردهای زندان و ماموران امنیتی قرار گرفتند.

گفته می شود ده ها زندانی، شامل روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر و اعضای اوپوزیسیون زخمی و در سلول های انفرادی محبوس شدند.

گزارش ها حاکی است خانواده های برخی از زندانیان، این حمله را در تماس های تلفنی با رسانه های خارج تایید کرده اند و شماری از بستگان آنها در اعتراض به حمله تظاهراتی در خارج از زندان ترتیب دادند.

افزون بر این، نامه ای که ده ها زندانی نوشته اند و جزییات حمله را شرح می دهد، در وبسایت کلمه، وابسته به اپوزیسیون، منتشر شده است.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس وقت سازمان زندان های ایران، حمله را تکذیب کرد، اما خبرگزاری رسمی ایران می گوید هفت قانون گذار خواهان تحقیق شده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا در جدیدترین گزارش خود در باره وضعیت حقوق بشر در ایران، به شرایط زندان ها اشاره کرد و یاد آور شد «گزارش های معتبر حاکی است نیروهای امنیتی و پرسنل زندان بازداشت شدگان و زندانیان را شکنجه می دهند و با آنها بدرفتاری می کنند ... روش های مختلف شکنجه و آزار، حبس های انفرادی طولانی مدت، تجاوز و تحقیر جنسی، محرومیت از خواب، و ضرب و شتم شدید و پیاپی را شامل می شود. گزارش هایی در باره تراکم در بسیاری از زندان ها و محروم ساختن پیاپی زندانیان از دارو و درمان منتشر شده است.»

وزارت امور خارجه همچنین گفت «برخی از بازداشتگاه ها، از جمله زندان اوین ، به شکنجه بی رحمانه و طولانی مخالفان سیاسی دولت شهرت دارند.»

دستگیری و بازداشت فعالان جامعه مدنی ایران به خودی خود نقض فاحش حقوق بشر است. اضافه شدن ضرب و شتم و انواع بدرفتاری، وضع را حتی بدتر می کند.

ایالات متحده آمریکا دولت ایران را ترغیب می کند در باره آنچه در زندان اوین روی داد به تحقیق بپردازد و مسئولان آن حادثه خشونت بار را شناسائی و مجازات کند.

افزون بر این، آمریکا بار دیگر از دولت ایران می خواهد بی درنگ تمام کسانی که به دلیل استفاده صلح جویانه از حقوق اساسی شان زندانی شده اند را آزاد کند.
XS
SM
MD
LG