لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

زندانیان عقیدتی در ایران


دو سال از زمانی که مقامات امنیتی ایران سعید عابدینی، کشیش امریکایی – ایرانی را هنگام سفری به ایران بازداشت کردند می گذرد. او به اتهاماتی در ارتباط با مذهبش زندانی شده و به دلیل خودداری از انکار دیانت خود چند بار هدف ضرب و جرح قرار گرفته است.

مقامات امنیتی همچنین کشیشان ایرانی مانند بهنام ایرانی را هدف گرفته اند. او به شش سال زندان محکوم شده است و گزارش ها حاکی است اخیرا اتهام جدیدی بر وی وارد آمد – مفسد فی الارض – که می تواند با مجازات مرگ همراه باشد. کشیش فرشید فتحی، که در ۲۰۱۰ دستگیر شد، ظاهرا به جرائم امنیتی مجازات شش سال زندان را می گذراند. فتحی یکی از کسانی بود که بدلیل باورهایشان به زندان افتاده اند و گاردها در جریان حمله ای در زندان اوین در ۱۷ آوریل، او را کتک زدند و مجروح کردند.

بهائیان ایران آزار دیده ترین جامعه مذهبی در کشورمحسوب می شوند که با بدرفتاری های بی امان، تبعیض، دستگیری و باز داشت روبرو هستند. تخمین زده می شود ۱۰۰ بهائی ، فقط به دلیل باورهای مذهبی، در زندان بسر می برند.

مسلمانانی که از تعبیر رژیم از اسلام منحرف شوند نیزهدف آزار قرار می گیرند. ناظران حقوق بشرگزارش می دهند محسن امیر اصلانی پس از آن که به علت مطرح ساختن تعبیر خود از اسلام، مرتد تشخیص داده شد، در ماه سپتامبر اعدام شد.

آیت اله حسین کاظمینی بروجردی، روحانی ناراضی شیعه، که به ۱۱ سال زندان محکوم شده و بشدت بیمار است، اخیرا توسط دادستان دادگاه ویژه روحانیت به اعدام تهدید شد. چندین نفر از دراویش گنابادی دستگیر شده اند و زندان های طولانی را می گذرانند. عفو بین الملل گزارش می دهد یک گروه ۹ نفری از دراویش در اعتراض به رفتار بی رحمانه در زندان، دست به اعتصاب غذا زده اند.

آنگونه که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته است «آزادی داشتن مذهب و انجام شعائر آن، معتقد بودن یا نبودن، یا تغییر مذهب، حق ذاتی هر انسانی است. » اعلامیه جهانی حقوق بشر، که ایران آنرا امضا کرده است، این حق را برسمیت می شناسد. ایالات متحده آمریکا همچنان از دولت ایران می خواهد تمام کسانی را که بخاطر باورهایشان زندانی شده اند آزاد کند و به تعهد خود به دادن اجازه استفاده آزادانه از این حق اساسی پای بند بماند.

XS
SM
MD
LG