لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

آزادی زندانیان سیاسی در ایران


ایران چند زندانی سیاسی، از جمله نسرین ستوده مدافع برجسته حقوق بشر را آزاد کرده است.
ماری هارف، قائم مقام سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، این اقدام را که چند روز پیش از حضور حسن روحانی درمجمع عمومی سازمان ملل متحد درنیویورک صورت گرفت، ستود و گفت:
"ما ازخبر آزادی برخی از کسانی که به دلیل باورهایشان زندانی شده بودند استقبال می کنیم. امید وار هستیم روزی تمام چنین زندانیانی در ایران آزاد شوند. "
خانم ستوده، برنده جایزه سال ۲۰۱۲ ساخاروف برای آزادی تفکر، وکیلی است که موکلان او بسیاری از ناراضیان سیاسی، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، و نیز زنان آسیب پذیر و متهمان جوان را شامل می شوند. ستوده که دو فرزند دارد، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به شش سال زندان محکوم شد.
زندانیان آزاد شده دیگر، مهسا امرآبادی ، عیسی سحرخیز، و نیز فیضل اله عرب سرخی معاون سابق وزارت بازرگانی و محسن امین زاده معاون سابق وزارت امور خارجه را شامل می شوند.
با این حال، صدها روزنامه نگار، فعالان حقوق بشر، و ناراضیان سیاسی همچنان درایران زندانی هستند.
آقای روحانی، درجریان کمپین انتخاباتی خود گفت او یک سیاست خارجی مبتنی بر"تعامل سازنده با جهان" را پیش خواهد برد، و منشورحقوق مدنی را درداخل اجرا خواهد کرد. ناظران حقوق بشرامیدوار هستند آزادی زندانیان سیاسی در ۱۸ سپتامبر، دیباچه ای بر احترام جدید به حقوق اساسی مردم ایران که قول داده شده است باشد.
جان کری وزیرامورخارجه آمریکا پس از پیروزی روحانی درانتخابات گفت : "رییس جمهوری منتخب در کمپین خود بارها قول داد آزادی را به تمام ایرانیان بازگرداند و گسترش دهد. درماه های اینده او فرصت خواهد داشت به وعده هایی که به مردم ایران داده است عمل کند."
XS
SM
MD
LG