لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

مایک پمپئو: جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است؛ اقدام خشونت‌بار علیه مردم را به شدت محکوم می‌کنیم


وزیر خارجه ایالات متحده در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه در واکنش به سرکوب معترضان در ایران گفت آمریکا از گزارش‌های دریافتی درباره کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است و «جهان نظاره‌گر رفتار رژیم ایران است.»

مایک پمپئو عصر دوشنبه در کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا گفت: ما می‌خواهیم پول ایران نه برای نیروهای نیابتی در عراق، حزب‌الله و دیگران، بلکه برای مردم ایران، هزینه شود.

وی افزود: ایالات متحده اعتراضات جاری در ایران را به دقت زیر نظر دارد. آمریکا هرگونه اقدامات خشونت‌بار رژیم ایران علیه مردم این کشور را به شدت محکوم می‌کند و از گزارش‌های دریافتی مبنی بر کشته شدن چندین نفر به شدت نگران است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: جمهوری اسلامی باید از به کارگیری خشونت علیه مردم خود دست بردارد و باید فورا حق همه ایرانی‌ها برای دسترسی آزادانه به اینترنت را فراهم کند.

آقای پمپئو با تاکید بر اینکه «جهان نظاره‌گر است»، افزود: وقتی رژیم ایران شروع به احترام گذاشتن به حقوق اساسی کرده و وضعیت انقلابی‌گری خود را کنار بگذارد و سیاست خارجی برهم زننده در منطقه را متوقف کرده و مثل یک کشور عادی رفتار کند، آن وقت مردم ایران شرایط بهتری خواهند داشت. این انتخاب به طور واضح در اختیار رژیم است.

لغو معافیت غنی سازی فردو

آقای پمپئو در این کنفرانس خبری همچنین از لغو معافیت هسته ای آمریکا برای سایت هسته ای فردو خبر داد. او گفت: حسن روحانی به تازگی اعلام کرده عملیات غنی سازی در تاسیسات فردو از سر گرفته شده است؛ در نتیجه ایالات متحده آمریکا معافیت‌ از تحریم‌های مرتبط با سایت فرود را لغو می‌کند و این لغو از ۱۵ دسامبر به اجرا در می‌آید.

وزیر خارجه آمریکا افزود: درست‌ترین درصد غنی سازی اورانیوم برای بزرگترین دولت حامی تروریسم، صفر است. ایران از اول فردو را به عنوان سایتی مخفی برای غنی‌سازی مخفیانه راه انداخت و هیچ توجیهی برای ایران که دوباره در این سایت مخفی، غنی سازی را از سربگیرد، وجود ندارد. ایران باید فعالیت‌های خود در آن‌جا را در اسرع وقت به حالت قبل بازگرداند.

آقای پمپئو همچنین گفت: رهبر جمهوری اسلامی ایران به روش اخاذی هسته‌ای روی آورده تا جامعه جهانی فعالیت‌های برهم زننده آن‌ها بپذیرد. ایالات متحده این روش را به طور کامل رد می‌کند و از همه کشورها می‌خواهد همین کار را انجام دهند.

وی افزود: تنها راه ماندگار در پیش رو، مذاکراتی جامع است که تمامی ابعاد تهدید‌های ایران را دربربگیرد. اقدامات اخیر ایران مثال دیگری از اخاذی هسته‌ای است که فقط انزوای سیاسی و اقتصادی ایران از جهان را بیشتر می‌کند.

پخش زنده سخنان وزیر خارجه آمریکا را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG