لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

مایک پمپئو در گفتگو با صدای آمریکا: پول جمهوری اسلامی برای مقاصد بدخواهانه در آمریکای جنوبی باقی می‌ماند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اشاره به راه اندازی شدن پرواز مستقیم بین تهران و کاراکاس پایتخت ونزوئلا می گوید آمریکا شکی ندارد که جمهوری اسلامی ایران در آمریکای جنوبی دخالت می کند.

آقای پمپئو که در سفر به آمریکای جنوبی به سر می برد، در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت بدون شک پول ایران در آمریکای جنوبی برای مقاصد بدخواهانه مثل حمایت از حزب الله و تروریسم در سراسر منطقه باقی می ماند.

شش روز پیش اولین پرواز مستقیم خط هواپیمائی ماهان از تهران به کاراکاس انجام شد.
آمریکا از هشت سال پیش این خط هواپیمائی را به «دلیل ارتباط با نیروی قدس و جابجائی نیرو و سلاح» در فهرست تحریم های خود قرار داد.

وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با صدای آمریکا افزود: «ایالات متحده با شرکای خود در این منطقه برای کاهش خطر این شبکه ها و از میان بردن آنها کار می کند. باید بگویم که پرواز مستقیم از تهران به کاراکاس نمونه مشخص دخالت ایران در آمریکای جنوبی است و به نفع آمریکا و مردم آن منطقه نیست. ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم است و یک خطر جهانی بشمار می آید.»

وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران از حزب‌الله، از گروه‌های تبهکار بین المللی و از تلاش‌های تروریستی در سراسر منطقه حمایت می‌کند.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز شنبه با سفر به لیما پایتخت پرو با «مارتین ویزکارا» رئیس جمهوری و «نستور پوپولیزیو» وزیر خارجه آن کشور دیدار کرد.

در شش سال اخیر؛ بیش از سه میلیون نفر از مردم ونزوئلا به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی از آن کشور خارج شده و به کشورهای همسایه پناهنده شده اند.

بنا به تخمین سازمان ملل، این تعداد در سال جاری مسیحی به پنج میلیون نفر بالغ خواهد شد و وزیر خارجه آمریکا نیز هنگام حضور در لیما این پدیده را نتیجه ادامه حضور نیکلاس مادورو در ونزوئلا دانست.

پیشتر در آسانسیون پایتخت پاراگوئه، آقای پمپئو با «ماریو عبدو بنیتز» رئیس جمهوری آن کشور دیدار و در خصوص مبارزه با سازمان های تبهکاری بین المللی، حقوق بشر و معضل ونزوئلا تبادل نظر کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه خبری مشترک با «لوئیس کاستیگ لیونی» همتای خود از پاراگوئه به اهمیت همکاری با کشورهای منطقه اشاره کرد.

وی درباره بحران ونزوئلا گفت: «بحران فعلی در ونزوئلا بهترین نمونه همکاری های ما در عمل است. مشترکاً تلاش می کنیم تا ثبات و دموکراسی را که مادورو از مردم ونزوئلا دریغ کرده مجدداً برقرار کنیم. دیکتاتوری مادورو ونزوئلا و مردم آن را به درماندگی محض کشانده است. این تنها نظر آمریکا و پاراگوئه نیست، بلکه تمام ۵۴ کشوری که خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخته اند، همین نظر را دارند.»

وزیر خارجه آمریکا با سفر به شهر مرزی کوکوتا یک سکونتگاه در کلمبیا و نزدیک مرز ونزوئلا، با پناهجویان ونزوئلائی دیدار خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG