لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

استقبال وزیر خارجه آمریکا از اقدام آلبانی برای اخراج ماموران جمهوری اسلامی


وزیر خارجه ایالات متحده با تشکر از اقدام کشور آلبانی در اخراج دو مامور جمهوری اسلامی، یادآور شد که در یکسال گذشته سه نقشه ایران در اروپا خنثی شد.

مایک پمپئو روز چهارشنبه در توئیتر خود نوشت: نخست وزیر«ادی راما» را به خاطر اخراج دو مامور ایرانی که نقشه حملات تروریستی در آلبانی داشتند، تحسین می‌کنم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: تنها در این سال، کشورهای اروپایی سه نقشه رژیم ایران را خنثی کرده اند. دنیا باید در تحریم کردن رژیم ایران تا زمانی که رژیم رفتار مخربش را تغییر دهد، متحد شود.

روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آلبانی دو دیپلمات جمهوری اسلامی ایران را «عنصر نامطلوب» نامید و آنها را اخراج کرد. این کش‍ور اشاره ای به نام این دیپلمات‌ها نکرد اما در بیانیه وزارت خارجه آلبانی آمده است که این دو اقداماتی کردند که امنیت کشور میزبان را به خطر انداخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلبانی تایید کرد که اخراج دو دیپلمات ایرانی در پی رایزنی با کشورهای دیگر از جمله اسرائیل اتخاذ شده است.

در چند ماه اخیر چند کشور اروپایی دیپلمات های جمهوری اسلامی را اخراج کردند. از جمله هلند تیرماه امسال دو وابسته سفارت جمهوری اسلامی را اخراج کرد.

کشورهای اروپایی تاکنون دلیل این اخراج ها را نگفته اند اما دستگاه قضایی برخی کشورهای اروپایی از نقشه و برنامه های تروریستی جمهوری اسلامی گفته اند.

تابستان امسال «اسدالله اسدی» دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سفارت اتریش متهم شد با گروهی سعی در برنامه ریزی برای انفجار در نشست سالانه مجاهدین خلق داشته است. شش ماه پیش نیز یک ایرانی ناراضی در هلند به قتل رسید.

آلبانی روابط چندانی با جمهوری اسلامی ایران ندارد اما در سالهای اخیر بعد از توافقات صورت گرفته با سازمان ملل، این کشور میزبان حدود دو هزار عضو مجاهدین خلق است که از عراق به این کشور منتقل شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG