لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

پمپئو: ایران در مقصر شناختن آمریکا و متحدان برای حمله اهواز، اشتباهی فاحش می کند


گزارشی از برت سموئلز در روزنامه هیل

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه رهبری ایران را برای مقصر شناختن ایالات متحده و متحدانش در حمله مرگبار به رژه سالروز آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز مورد انتقاد شدید قرار داد.

پمپئو در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفت: «وقتی یک اتفاق امنیتی در کشورتان رخ می دهد، دیگران را مقصر شناختن اشتباهی فاحش است.»

مایک پمپئو به اظهارات محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پاسخ می داد که گفته بود کشورهای منطقه خلیج فارس و «اربابان آمریکایی» شان مسئولان حمله را استخدام و مسلح کرده اند.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: «از دست رفتن جان بیگناهان دلخراش است و ای کاش ظریف به جای ایجاد ناامنی در سراسر جهان بر حفظ امنیت مردم خودش تمرکز می کرد.»

این مصاحبه پیش از گفته های حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ضبط شده بود که ایالات متحده را به قلدرمآبی از سازمان ملل متهم کرد.

رسانه های خبری از کشته شدن دست کم ۲۵ نفر در رژه نظامی به دست چهار مهاجم مسلح خبر داده اند. نیمی از کشته شدگان از اعضای «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» بودند.

پمپئو یکشنبه گفت پرزیدنت ترامپ برای ملاقات با رهبران ایران طی مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمادگی دارد، اما آمریکا نشانه ای از تغییر رفتار مضر ایران نمی بیند.

تنش میان دو کشور در ماه های گذشته در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم ها شدت پیدا کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG