لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

دیدگاه| چرا سخنرانی پمپئو درباره ایران مهم است


یادداشتی در نشریه اینترنتی مدیوم از علیرضا نادر، پژوهشگر و تحلیلگر امور ایران و خاورمیانه

رژیم و مدافعانش اصرار دارند که آمریکا و مردم ایران دو گزینه پیش رو دارند؛ همراهی با رژیم یا روبرو شدن با جنگ. اما آمریکا گزینه های فراوانی برای کمک به ایرانیان، یکی از طرفداران پر و پا قرص مردم آمریکا در خاورمیانه، دارد.

ایالات متحده می تواند و باید صدا و سیمای جمهوری اسلامی را تحریم کند. این نهاد حکومتی امکان نقض برنامه ریزی شده حقوق بشر و ترویج نفرت پراکنی و زن ستیزی رژیم را در سراسر جهان فراهم آورده است. آمریکا همچنین باید برنامه های فارسی زبان ماهواره ای شامل صدای آمریکا و رادیو فردا را اصلاح کند تا به شکلی بهتر انعکاس دهنده ارزش ها و منافع آمریکا باشند. اضافه بر آن، ایالات متحده می تواند با انتصاب یک فرستاده ارشد در میان اپوزیسیون سیاست خود در قابل ایران را بهتر هماهنگ کند.

بسیاری استدلال می کنند که اپوزیسیون معتبری وجود ندارد. اما آن ها اشتباه می کنند. اپوزیسیون ایران میلیون ها نفرند. با تضعیف توان وحشت آفرینی رژیم توان ایرانی ها در سازمان دهی و مبارزه صلح آمیز با رژیم استبدادی بهتر می شود.

جهان کمونیسم به خودی خود سقوط نکرد. ایرانیان مانند مردمان بیشمار پیش از خود، بیش از هر وقت به کمک جهان نیاز دارند. دولت آمریکا و جامعه ایرانی آمریکایی نقشی حیاتی در این باره می توانند ایفا کنند.

ایرانی ها دیگر مرعوب تاکتیک های ترس آفرینی رژیم نخواهند شد. برای ایرانیان در هر کجا، وعده های تو خالی رژیم و استراتژی تفرقه بیانداز و حکومت کن به پایان رسیده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG