لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

دیدگاه| چرا مایک پمپئو حکومت ایران را با مافیا مقایسه کرد


روزنامه هیل در گزارشی نوشت: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می گوید رهبران ایران «بیشتر یادآور مافیا هستند تا یک حکومت».

پمپئو در سخنرانی در کتابخانه و موزه ریاست جمهوری رونالد ریگان گفت: «سطح فساد و ثروت اندوزی در میان رهبران رژیم نشان می دهد که ایران توسط چیزی اداره می شود که بیشتر یادآور مافیا است تا یک حکومت.»

پمپئو رژیم ایران را طی سخنرانی اش و جلسه پرسش و پاسخ به باد انتقاد گرفت و بر حمایت آمریکا از شهروندان ایران خصوصا آن ها که با حکومت مخالفت کرده اند، تاکید گذاشت.

پمپئو از معترضان ضد حکومتی که طی ماه های اخیر در سراسر ایران دست به تظاهرات زده اند، حمایت کرد: «شکایات متفاوت است، اما همه آن ها که نارضایی شان را عنوان می کنند در یک چیز مشترک اند: یک رژیم انقلابی با آن ها بدرفتاری کرده است. ایرانی ها می خواهند با احترام، پاسخگویی و اجماع بر آن ها حکومت شود.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما از همه کشورهایی که از رفتار مخرب جمهوری اسلامی به ستوه آمده اند می خواهیم که به کارزار فشار ما بپیوندند.»

پمپئو گفت: «رهبران ایران کیسه خودشان را از فساد پر پول کرده اند.»

وزیر خارجه آمریکا پس از سخنرانی اش به پرسش هایی درباره سیاست آمریکا در برابر جامعه مدنی ایران پاسخ داد، از جمله وضعیت دانشجویانی که می خواهند برای تحصیل به دانشگاه های آمریکا بیایند.

طرح ممنوعیت مسافرتی دولت ترامپ ایران را هم در بر می گیرد. این ممنوعیت که ماه گذشته مورد تایید دیوان عالی آمریکا قرار گرفت بسیاری از دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان در آمریکا را در وضعیتی نامعلوم گذاشته و آن ها را از خانواده هایشان در ایران جدا کرده است.

پمپئو گفت: «ایران به عدم همکاری در سیستم پایه ای اشتراک داده ها که بسیاری از کشورها به ما ارائه داده اند، ادامه می دهد. ما می خواهیم ایران هم چنین کند. با این وجود همچنان اجازه می دهیم دانشجویان به آمریکا بیایند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG