لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

دیدگاه| مایک پمپئو سخنرانی در باره ایران ایراد کرد که کری باید انجام داده بود


یادداشتی در روزنامه نیویورک پست از جاناتان شنزر، تحلیلگر پیشین تروریسم مالی در وزارت دارایی آمریکا و نایب رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

سخنرانی دوشنبه مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ، را جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما، باید در سال ۲۰۱۳ ایراد می کرد. کری در آن زمان برای آوردن ملاها به میز مذاکره گفت ایالات متحده حاضر است در ازای توقف موقت و غیرقابل بازگشت فعالیت های هسته ای ایران صدها میلیارد دلار به عمده ترین کشور حامی تروریسم باج بدهد.

دو سال بعد، ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران باج داده شد تا توافقی به دست آید که عملا طی یک دهه منقضی می شود بدون این که به مسائل موشکی و تروریسم و بی ثباتی خاورمیانه اشاره ای شده باشد.

مایک پمپئو بر این رویکرد نقطه پایانی گذاشت و اعلام کرد هدفش رسیدن به اجماع جهانی پیش از توافق است.

لحن تند مایک پمپئو علیه رفتار مخرب رژیم تنها ادبیات و سیاستی است که می تواند باعث تغییر رفتار ایران شود.

اقتصاد ایران در سایه سوء مدیریت در مسیر زوال است و این امر منجر به اعتراضات سراسری در ماه های اخیر شده است. البته تحریم های وضع شده دولت ترامپ به این سقوط آزاد سرعت بخشیده است.

اقتصاد آمریکا همچنان مهم ترین اقتصاد جهان است و تا زمانی که چنین است، حق دارد از آن به عنوان اهرم فشار در برابر رژیم ایران استفاده کند.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد این استراتژی است که باید از آغاز در پیش می گرفتیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG