لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۶

واکنش مایک پمپئو به ادعای خامنه‌ای: گفتن حقیقت درباره کرونا به مردم ایران می‌توانست بهترین دفاع بیولوژیک باشد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به ادعای آیت الله علی خامنه ای، که شیوع کرونا را «حمله بیولوژیک» خوانده بود، گفت که بیان حقیقت درباره این بیماری می‌توانست «بهترین دفاع بیولوژیک» باشد.

آقای پمپئو روز جمعه ۲۳ اسفند در توئیتی نوشت: «همان طور که خامنه‌ای می‌داند، بهترین دفاع بیولوژیک این می‌بود که [او]، همان زمانی که ویروس ووهان در حال گسترش یافتن از چین به ایران بود، حقیقت را به مردم ایران می‌گفت. اما به جای این کار، او پروازهای رفت و برگشت هواپیمایی ماهان به کانون [شیوع ویروس] در چین را ادامه داد و کسانی که درباره آن حرف زدند را زندانی کرد.»

با گسترش بحران شیوع ویروس کرونا در ایران، ایالات متحده آمریکا معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است که اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد. پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ شده است. استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، نیز روز چهارشنبه ۲۱ اسفند گفت که تحریم‌های ایالات متحده مانعی در زمینه مشارکت انسان‌دوستانه کشورها برای مقابله با کرونا در ایران نیست.

شیوع گسترده کرونا در ایران حالا به یک بحران تبدیل شده که یک سو نگرانی از پنهان‌کاری در اعلام آمار واقعی و از سوی دیگر سوءمدیریت شرایط را برای مردم سخت کرده است. همچنین کافی نبودن تجهیزات پزشکی و حتی زیرساخت های استاندارد نیز باعث شده تا روند درمانی در ایران با مشکل روبرو شود.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG