لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

دیدگاه: چگونه ترامپ می‌تواند از طریق همسایه‌ها به ایران ضربه بزند


دیدار رؤسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در تهران - ۱ نوامبر ۲۰۱۷
دیدار رؤسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در تهران - ۱ نوامبر ۲۰۱۷

یادداشتی در هیل از استفن بلنک، کارشناس ارشد «شورای سیاست خارجی آمریکا»

هدف اصلی تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ ضربه زدن به ایران و منافع آن است. حمله دولت ترامپ به توافق هسته‌ای ایران پیشاپیش به شکل چشمگیری موجب مجادله با اروپا، روسیه و چین و هراس آنها شده است. اما، یک حمله دیپلماتیک به برجام به هیچ عنوان تنها گزینه پیش روی واشنگتن نیست.

اگر دولت ترامپ قصد منزوی کردن ایران را دارد، می‌تواند روابط ایران در منطقه قفقاز به ویژه با ارمنستان و آذربایجان را تضعیف کند.

دولت ترامپ با توجه به پیشینه پرفراز و نشیب ایران با این دو کشور می‌تواند با ترکیبی از مشوق‌ها و فشار، و حتی به ارمغان آوردن صلح به قفقاز، روابط مسکو و تهران را مخدوش کند.

توسعه مسیر انرژی دریای خزر از طریق قفقاز به اروپا در جهت منافع ایالات متحده است. افزایش حضور آمریکا در قفقاز به کاهش فشار روسیه بر ترکیه می‌انجامد و مبنایی برای پیشبرد روابط مساله ساز آمریکا با ترکیه هم خواهد شد.

ایالات متحده نمی‌تواند بدون نمایش علاقه جدی، پایدار و معتبر به امنیت ارمنستان و آذربایجان منافع یا ارزش‌های خود در دموکراسی و حکومت داری خوب را که این دو کشور در دسترسی به آن مشکل دارند، به پیش ببرد.

آمریکا با تحکیم منافع و افزایش تعامل در قفقاز با ارمنستان و آذربایجان نه تنها به ترویج صلح کمک خواهد کرد، بلکه از نفوذ روسیه و ایران در قفقاز و مناطق همسایگی کم خواهد کرد. اگر ما در پی اعمال فشار بر تهران هستیم می‌توانیم از این طریق شرایط را برای رژیم بسیار سخت کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG