لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

دیدگاه| بعد از تحریمها، ترامپ باید خود را برای توفان ایران آماده کند


یادداشتی از تام روگن در روزنامه واشنگتن اگزمنر

پرزیدنت ترامپ با اعمال دوباره تحریم های تجاری علیه صنعت نفت و دیگر بخش های اقتصاد ایران باید انتظار واکنش تهران را داشته باشد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به احتمال بسیار زیاد به حرکاتی تند و برهم زننده ثبات دست خواهد زد.

شواهد فراوانی برای این احتمال وجود دارد. از اوائل ماه اکتبر، سرویس های اطلاعاتی اروپایی شاهد افزایش اقدامات تحریک آمیز ایران با هدف دست زدن به ترور در قاره اروپا بوده اند. اینگونه حملات در راستای منافع استراتژیک جمهوری اسلامی است، زیرا ضمن ارسال پیام به غرب واکنش فوری و همه جانبه آمریکا را در پی نخواهد داشت.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، اخیرا به صراحت به دونالد ترامپ گفت در برابر او می ایستد. این تهدید را باید جدی گرفت. ترامپ باید تصریح کند که حملات تروریستی ایران یا گروه های وابسته اش به آمریکا، با واکنش قاطع ایالات متحده پاسخ داده خواهد شد.

دولت ترامپ باید همچنین هدف نهایی را در برابر ایران کاملا روشن کند.

معاف کردن بعضی کشورها از تحریم های نفتی نشان می دهد که دولت ترامپ می کوشد با دادن مشوقی به اروپایی ها، آنها را به بازگرداندن تهران به میز مذاکره ترغیب کند. اما گفته های مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره ضرورت چرخش ۱۸۰ درجه ای ایران، از بلندپروازی فراگیر دولت ترامپ حکایت دارد.

آنچه موجب اتحاد تندروها خواهد شد، مقابله با آمریکا و اسرائیل است. واشنگتن باید این نکات را مد نظر داشته باشد.

تغییر جاه طلبی هسته‌ای و تخاصم منطقه‌ای ایران، هر دو ریسک‌هایی مهم و لازم هستند؛ اما نباید در این راه دچار توهم شویم: خطرات همراه این اقدامات نه خیلی دور و نه کوچک اند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG