لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

کيفرخواست دو ايرانی متهم به توطئه ترور سفير عربستان صادر شد


کيفرخواست دو ايرانی متهم به توطئه ترور سفير عربستان صادر شد
کيفرخواست دو ايرانی متهم به توطئه ترور سفير عربستان صادر شد

یک هیات عالی منصفه در نيويورک، روز پنجشنبه کيفرخواست دو مرد ايرانی متهم به توطئه چينی برای کشتن سفير عربستان سعودی در آمريکا را صادر کرد.

تنظيم اين کیفرخواست به اين معنا است که هیات منصفه معتقد است که شواهد کافی علیه منصور ارباب سير و غلام شکوری برای رسيدگی پرونده در دادگاه وجود دارد.

قرار است ارباب سير، شهروند آمريکا، روز دوشنبه بيگناهی يا مجرميت خود را به دادگاه اعلام کند. شکوری که به گفته آمريکا عضو نيروهای ويژه قدس است، هنوز دستگير نشده است.

وزارت دادگستری آمريکا اعلام کرد ارباب سير به نقش خود در در توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی، احتمالا با انفجار در يک رستوران، اعتراف کرده است.

ايران داشتن هرگونه نقش در اين توطئه را رد کرده است و محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران آمريکا را به جعل اسناد به منظور ايجاد شکاف بين تهران و عربستان سعودی متهم کرده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، روز یکشنبه گفت: هرگونه اقدام نامناسب سیاسی و یا امنیتی آمريکا در مورد این مسئله با پاسخ قاطع مواجه خواهد شد.

آمريکا با مقامات ايرانی در مورد اين توطئه ديدار کرده است تا کاملا روشن سازد که واشنگتن چنين رفتاری را غير قابل قبول و نقض قوانين بين المللی و آمريکا بشمار می آورد.

XS
SM
MD
LG